Méně je více: minimalismus vám ulehčí nejen život, ale i úklid

Cítíte úzkost jen při samotné myšlence na úklid? Vyzkoušejte naše tipy na úklid, které vycházejí z principů minimalismu. Uvidíte, že si i vy zvládnete jednoduše a efektivně uklidit prostor kolem sebe. Bude se vám v něm lépe žít, pracovat i dýchat.

 

Co je minimalismus

Minimalismus není pouze trendem posledních let, ale udržitelný životní styl. Existuje snad jen jedno skutečné pravidlo minimalismu: cíleně si vybírejte, co do svého života pustíte. Proto bude minimalismus vypadat pro každého trochu jinak.

Minimalismus udrží ve vašem životě věci potřebné a ty, které vám přinášejí radost. Naopak z vašeho života odstraní věci nepotřebné a chaos. Upřednostňuje kvalitu před kvantitou, ale nezaměřuje se pouze na věci materiální. Redukuje také počet nezbytných povinností a závazků. Asi si umíte představit, že takový způsob života nám umožňuje najít rovnováhu mezi prací, rodinou a osobním životem. A to pozitivně prospívá tělu i duši.

Pokud si osvojíte principy minimalismu, váš domov se stane klidným útočištěm, namísto toho, aby vysával vaši energii a byl vyčerpávajícím bojem o místo a prostor. V tomto článku vám přinášíme konkrétní techniky, jak může minimalismus zjednodušit váš úklid a přinést do vašeho každodenního života pocit klidu a svobody.

 

Jak na snadný úklid: 7+1 minimalistických technik

Máte málo času? Ano, čas je dnes vzácným artiklem. Ať už bydlíte v Praze, nebo na venkově, v rodinném domku či paneláku, úklid se týká každého z nás. Asi málokdo si dokázal představit, kolik času bude vyžadovat úklid jeho vlastní domácnosti a její denní údržba. Chaotická domácnost nám často ubírá energii a čas. Přesto by si téměř každý přál žít v uklizeném a harmonickém prostoru. Právě díky minimalistickému přístupu k životu i úklidu získáte více času pro sebe a na to, co je pro vás důležité. Jak na to?

1. Pravidelně se zbavujte věcí

To nejtěžší na začátek. Jeden moudrý minimalistický citát zní: „Co zabírá prostor, zabírá váš čas”. Chcete si užívat prostoru kolem sebe, volně dýchat a také méně uklízet? Pravděpodobně se nevyhnete zbavování se zbytečných a již nesloužících věcí. Často to není zrovna jednoduché, obzvlášť pokud k nim máte citové pouto. Začněte zlehka, nemusíte hned vyházet půlku domácnosti. Každý krok kupředu se počítá.

Rozhodování vám možná půjde snadněji, pokud si vezmete danou věc do ruky a položíte si tyto otázky: Slouží mi tato věc dobře? Mám z této věci radost?

2. Každá věc má své místo

Přesouváte při úklidu haraburdí z jednoho místa na druhé? Něco je špatně. Jedním z klíčových prvků minimalistické organizace domácnosti je udržování věcí na svém místě. Mějte stanovené místo pro každou věc a vždy ji tam vraťte poté, co ji použijete. Tím udržíte doma přijatelný stav pořádku během celého dne.

3. Ranní a večerní 5minutovka

Vyhraďte si každé ráno před odchodem do práce 5 minut na rychlý úklid, urovnání věcí na své místo, uložení špinavého nádobí do myčky. Večer připravte na spánek nejen sebe, ale i váš domov. Uvidíte sami, jak velký psychologický efekt má vracet se do čistého prostředí. Po návratu z práce nebo hned po probuzení se budete cítit lehce a nepadne na vás hned tíha nepořádku a nedokončeného úklidu.

4. Dva v jednom

Zapojte trochu fantazii a ušetříte si tím čas. Nemusíte uklízet jen podle vymyšleného harmonogramu. Zkuste zařadit úklid mezi jiné úkony. Během čištění zubů opláchněte každý večer umyvadlo. Zatímco se vaše děti cákají ve vaně, ukliďte koupelnu. U vaření oběda v malých prostojích umývejte nádobí. Určitě sami vymyslíte spoustu dalších příkladů, jak zabít dvě mouchy jednou ranou!

5. Zaměřte se na jednu věc

Lítáte s hadrem z jedné místnosti do druhé, ale nejsou vidět výsledky? Rozdělte si domácnost na části a uklízejte postupně. Tím se vyvarujete přehlcení a zbytečnému stresu. Tato technika spočívá v tom, že se zaměříte na důkladný úklid a organizaci jednoho objektu – například koupelnové skříně – než přejdete na další. Po koupelnové skříni můžete vyčistit toaletu, sprchový kout, zrcadlo a nakonec vytřít celou koupelnu.
Můžete na to jít i opačně a zaměřit se na jednu činnost. Například můžete v pondělí vysávat, v úterý leštit zrcadla a utírat prach v celé domácnosti, atd. Vyžaduje to však trochu promyšlenější harmonogram, aby se postupně dostalo na všechna špinavá zákoutí v celém domě.

6. Multifunkční úklidové přípravky

Dalším minimalistickým nástrojem je použití multifunkčních produktů. Namísto mnoha různých čisticích prostředků se zaměřte na několik univerzálních prostředků, které vám poslouží pro různé úklidové úkony. A nekupujte více přípravků než opravdu potřebujete. Alternativou je použití například octového roztoku, citronové šťávy a sody – jsou to skvělé přírodní čistící prostředky, které jsou nejen účinné, ale i šetrné k životnímu prostředí.

Naším tipem je skladování úklidových přípravků na jednom místě, ideálně v “úklidovém koši”. Jde o košík nebo větší kyblík, ve kterém budete mít tyto přípravky ihned po ruce a připraveny k akci.

multifunkční úklidové přípravky

 

7. Úklidová rutina

S chutí do toho, půl je hotovo. Dalším způsobem, jak si zjednodušit úklid, je vytvoření úklidové rutiny a harmonogramu. Stanovte si časový plán, kdy se budete věnovat úklidu a pravidelně se ho držte. Může se jednat o kratší časové úseky během dne. Nebo delší úklidy jeden či dva dny v týdnu, podle toho, co vám vyhovuje. Tím si vytvoříte zvyk a úklid se nenásilně stane součástí vašeho každodenního života.

8. Delegujte

Pokud nejste v domácnosti sami, proč byste měli uklízet jen vy? Sepište seznam věcí, které je potřeba pravidelně dělat. Mohou to být věci jako uklízení čistého nádobí z myčky, vynášení odpadkového koše, krmení psa, zalévání květin.
Vymyslete rozpis prací tak, aby se zapojil každý člen domácnosti. Děti se mohou zapojit přiměřeně jejich věku. Aby je to více bavilo, mohou za každou splněnou povinnost sbírat třeba nálepky. Pomohou vám a získají tak cenné životní dovednosti.
Jestli vám už děti vyletěly z hnízda nebo si prostě chcete dopřát trochu komfortu, využijte paní na úklid, nebo výpomoc úklidové firmy. Vždyť o to v minimalismu jde – ulehčit si to. Navíc jednoduše zařízená minimalistická domácnost znamená přece rychlejší úklid a úsporu peněz za úklid

 

Tak kdy se do úklidu pustíte? Připomínáme, že jedním z principů minimalismů je radost. Zapomeňte na dokonalost a jděte na to zlehka. Zkuste tomu dát nějaký čas a osvojit si tyto techniky postupně. Uvidíte, že úklid nemusí být noční můrou nebo do nekonečna odsouvanou nepříjemnou povinností. Na základě našich doporučení se úklid stane rychle odbytou záležitostí. Už víte, jak s ušetřeným časem naložíte?

V uklizeném domově se dobře žije. A v uklizené kanceláři je práce efektivnější. Právě s úklidem kanceláří vám naše úklidová firma ráda pomůže, protože to je to, co opravdu umíme. V práci se tak budete moci soustředit na to, v čem jste nejlepší vy.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?‍

Jak se zbavit zápachu v kuchyni? Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem

Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT