čistá domácnost

Čistá domácnost aneb naučte se uklízet. Efektivně a zábavně!

Všichni si pokládáme otázku: „Jak často je potřeba se věnovat úklidu?“ Nebo se ptáme ve svém okolí: „Jak často uklízíš?“ V závěru každého úklidu je domácnost čistá, ale mnoha z nás uklízí neefektivně anebo častěji, než je potřeba.
Každý má rád zorganizovanou, útulnou a uklizenou domácnost, ne však každý je milovníkem úklidu. Přečtěte si, jak efektivně uklidit dům či byt a zároveň nad tím nestrávit hromadu času.

 

Základem je správná organizace

Každý úklid, ať rozsáhlý nebo běžný byste si měli naplánovat a počítat s tím, že vám to zabere nějakou tu hodinku. Před samotným úklidem je dobré si vše připravit na jedno místo, tedy všechny pracovní pomůcky, a to včetně čistících přípravků. Není nic horšího, když se pustíte do práce a v průběhu něco hledáte anebo když dokonce zjistíte, že vám něco zcela chybí.

 

Postupujte systematicky

Ať už uklízíte byt nebo dům, postupujte vždy z jedné místnosti do druhé, a to od shora dolů. Vyhnete se tak zmatečnému přebíhání z jedné místnosti do druhé a zároveň i tomu, že na něco zapomenete. Pokud provádíte důkladný úklid, začněte vždy od stropu a směřujte směrem k podlaze, např. od otírání lustru až po závěrečné vytření podlahy.

 

Váš byt není sklad

Zbavte se přebytečných věcí. Žádný prostor neudržíte dlouho uklizený, pokud každá věc nemá své místo. Pokud bojujete s úložným prostorem, začněte u šatních skříní. Vezměte do ruky každý kousek a zeptejte se sami sebe, kolikrát jste jej za poslední rok oblékli. Platí obecné pravidlo, že pokud ani jednou, šance, že oblečete nyní je nulová – vyřaďte a darujte např. do charitativních spolků nebo azylových domů, tam za to budou vděční. Radost okamžitě znásobíte – vytvoříte si nový úložný prostor a uděláte dobrý skutek. Tímto způsobem postupujte v každé místnosti. Každá věc musí mít své místo.
Když se pustíte do důkladnějšího úklidu, měli byste se zaměřit, kde vlastně začít a jak. Obecně platí, že byste měli začít vždy od místnosti, která je nejméně obývaná, což je zpravidla ložnice. Tam se uklízí rychle a zároveň se tam pořádek udrží nejdelší dobu. Následně přichází na řadu místnosti, které jsou frekventovanější, jako je např. kuchyně. V závěru pak koupelna a toaleta.

 

Ložnice jako místo pro odpočinek a klid

Ložnice je nejintimnějším místem celého bytu či domu, ale také místem relaxace, kde každý hledá klid a pohodlí. Bohužel občas každý sklouzává k pocitu, že nepotřebné věci má tendenci odkládat do ložnice, protože tam je nikdo nevidí, ani návštěva. Co s tím?

Ustelte si!

Stlaní postele je důležité asi jako mytí nádobí. Ustlaná postel je klíčem k čisté a útulné ložnici, zeptejte se sami sebe, co vidíte první, když přijdete do ložnice – postel. Načechrání polštáře a urovnání peřiny zabere pár sekund a odvedete tím velký kus práce – drobný detail udělá velký dojem z celkového pocitu, jak vaše ložnice vypadá. Nastavte si to jako první úkol po tom, co vstanete a uvidíte, jaký pocit z toho budete mít.

Vysajte, vytřete a vyperte!

Ložnice většinou bývá „nejmenší“ místností v celé domácnosti, tedy vysátí a následné vytření nezabere moc času a opětovný pocit z celkového dojmu je k nezaplacení. A jak často měnit ložní prádlo? Tato otázka bývá také velmi častá, a proto dejte na svou vlastní intuici, jak často tomu chcete věnovat svůj čas a zároveň jste nespali ve stejném celý měsíc. Nicméně platí obecné pravidlo, že výměna je nutná minimálně jednou týdně, nejzazší termín je však po dvou týdnech. Po delší době se pak množí roztoči a bakterie. Ať už zvolíte jeden či druhý způsob obměny, nezapomínejte ložní prádlo prát na 60 °C a použít např. esenciální olej, který ložní prádlo příjemně provoní a vy pak budete spát jako na „obláčku“.
Co matrace? Těm byste měli věnovat zvýšenou pozornost alespoň jednou ročně a pokud to lze, tak vyprat potah nebo jej vyčistit pomocí čistících strojů.

 

Kuchyně snů

Nezáleží na tom, jak velkou kuchyň máte, ale vyžaduje největší pozornost a zabere nejvíce času. Ušetřete si svůj drahocenný čas a úsilí.
Pokud jste ve fázi, kdy si kuchyň teprve pořizujete, začněte už tady. V budoucnu to ušetří víc, než si myslíte.

Zařizujete si kuchyň?

Dobře zvažte, jaká kuchyň se vám bude dobře udržovat a zároveň splní vaše očekávání. Pokud možno, volte obložení za kuchyňskou linkou bez spár (velkoformátové obklady) anebo úplně bez nich. Právě spáry zaberou mnoho času, když se pustíte do jejich čištění. Jednoduchý a hladký design kuchyňské linky nezabere tolik času při jejich omývání.
Při návrhu kuchyně dbejte na umístění odpadkového koše a dřezu. Pokud máte velkou kuchyň zvažte např. další odpadkový koš v blízkosti lednice nebo jídelního stolu.
Při výběru kuchyňských spotřebičů buďte pozorní. Vsadit byste měli na takové spotřebiče, které se jednoduše čistí a není na nich vidět každý otisk prstů. Dnešní trh nabízí trouby s funkcí automatického čištění nebo samoodmrazovací chladničky.

Rozvrhněte si úklid

Povrchový úklid kuchyně je nutné provádět po každé činnosti, respektive vaření. Ať už jde o umytí nádobí nebo utření kuchyňské desky. Hloubková údržba kuchyně zabere podstatně více času, ale pokud si jednotlivé činnosti dobře rozvrhnete, nemusí tomu tak být. Jeden den se zaměřte na úklid lednice, druhý den na úklid sporáku a tak dále. Jakmile se dostanete na konec svého plánu, tak zjistíte, že i běžný úklid nezabere tolik času.

 

Koupelna jako oáza relaxace…

Koupelna a toaleta bývá místem, které uklízíme skutečně neradi, ale přitom bychom měli dbát na zvýšenou hygienu. Díky našim tipům nebude úklid koupelny tak nudnou činností.

Pro základní úklid koupelny si nachystejte:

  • Univerzální hadříky a houbičky (na každý povrch je zapotřebí mít jeden kus),
  • Papírové utěrky (jsou dobrým pomocníkem na leštění skla nebo zrcadla),
  • Univerzální čistič na koupelny,
  • Čistící přípravek na baterie a nerez (dá se nahradit univerzálním čističem),
  • Čistící přípravek na sklo a zrcadla,
  • Přípravek na odpady,
  • Sáček do odpadkového koše,
  • WC gel,
  • Čistič vodního kamene,
  • Hadr nebo mop na podlahu.

Náš TIP – Zkuste nakupovat prostředky ve velkoskladech, kde jsou ceny zboží výrazně nižší než v běžných drogeriích.

Využijte čas při úklidu

Dělejte více věcí zároveň. Je tím myšleno, např. vystříkání všech odpadů, nanesení čistících prostředků na jednotlivé povrchy a nalití WC gelu do toalety. Mezitím, co budou čistící prostředky působit, vy můžete pokračovat v omývání jednotlivých povrchů či leštění zrcadla. V průběhu úklidu koupelny můžete do úklidu zapojit i samotnou pračku, kam vložíte ručníky a podložky, pokud jej v koupelně používáte. Nezapomeňte vše opět prát minimálně na 60 °C pro likvidaci všech nevítaných bakterií.

Jak na sprchový kout a vanu?

Důležité je, abyste věděli, z jakého povrchu je vyrobená vaše vana nebo vanička sprchového koutu, na základě toho zvolte vhodné prostředky a pomůcky. Nejpoužívanějším materiálem je dneska plast nebo akrylát. Na tyto povrchy není vhodná houbička ani drátěnka. Vždy důkladně čtěte příbalové informace a ujistěte se, že čistící prostředek nemá abrazivní účinky.
Při úklidu nezapomeňte na čištění sprchové hlavice a trysek, kde se drží velké množství bakterií.

Jak na čištění toalety?

Čištění toalety je nejsnadnější a zabere jen několik minut. Nanesením WC gelu do mísy zajistíte, že vaše toaleta bude zářit a zároveň se zbavíte nevítaných bakterií, ideálně nechte působit co nejdéle to jde. V mezičase můžete otřít a vydezinfikovat okolí toalety. Nastříkejte čističem na koupelny a poté setřete hadříkem, který máte vyčleněný na toaletu. Dobrým pomocníkem mohou být i jednorázové papírové utěrky, které pak vyhodíte. Jakmile budete mít hotové, tak stěrkou důkladně vyčistěte toaletní mísu.

Náš TIPpokud chcete zvýšit působení WC gelu, nalijte do toalety převařenou vodu a nechce působit společně s gelem. Zbavíte se tak lépe přebytečných usazenin na dně mísy.

Úklid podlahy

V závěru přichází na řadu podlaha, kterou vytřete za pomocí mopu či hadru. Nezapomeňte použít přípravky na dlažbu, které vám pomohou vyčistit i jednotlivé spáry.
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si práci rádi usnadní za pomocí domácích pomocníků a moderní technologie, využijte k čištění parní čistič. Nabídka na trhu je široká od těch levnějších po dražší a umožní vám rychlé a maximálně účinné čištění nejen spár, ale i podlah a jiných povrchů. Zároveň dezinfikují i bez chemie a zničí až 99,9 % bakterií.

 

V závěru jen poslední obecná rada, která se týká úklidu celé domácnosti. Vždy uklízejte podle místa a ne kategorie, pak se zbavíte pocitu, že je „všechno všude“.

úklid domácnosti

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?‍

Jak se zbavit zápachu v kuchyni? Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem

Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT