Jak minimalizovat škody při vytopení bytu

Domácí potopa – jak minimalizovat škody při vytopení bytu

Vytekla vám voda z pračky, myčky, praskl rozvod topení nebo odpad? Pokud doma dojde k menší potopě, je důležité jednat rychle a systematicky, aby se minimalizovaly škody a usnadnilo se následné čištění. Zde je několik kroků, jak na to:

 

1. Okamžitě zastavte přívod vody

Vypněte přívod vody ke spotřebiči nebo hlavní vodovodní kohout v domě, aby nedocházelo k dalšímu úniku vody.

 

2. Odstraňte vodu

Použijte hadry, ručníky, mop nebo mokrý vysavač k rychlému odstranění co největšího množství vody. Čím rychleji se vám podaří vodu odstranit, tím menší škodu napáchá na podlahách a nábytku.

 

3. Vysušte postiženou oblast

Po odstranění vody je důležité oblast rychle vysušit. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo klimatizace k urychlení vysoušení. V případě velkého množství vody může být potřeba použít profesionální vysoušení.

 

4. Vyčistěte a dezinfikujte

Voda, zejména když pochází z pračky nebo myčky, může být kontaminovaná a může vést k růstu plísní. Vyčistěte všechny postižené povrchy vhodným čisticím a dezinfekčním prostředkem.

 

5. Důkladně větrejte

Otevřete okna a dveře, pokud je to možné, aby se zvýšil průtok vzduchu a pomohl tak rychleji vysušit postiženou oblast.

 

6. Zkontrolujte poškození

Podívejte se na podlahy, stěny, nábytek a další předměty, které přišly do styku s vodou. Zkontrolujte, zda něco z toho není potřeba opravit nebo vyměnit.

 

7. Pozor na skryté škody

Je možné, že se voda dostala i pod podlahu nebo pod omítku. Sledujte několik dní celou postiženou oblast a její okolí, aby jste si byli jisti, že vše opravdu důkladně vyschlo a nikde se netvoří plíseň či další vlhkost.

 

8. Dokumentujte škody

Pro případné pojišťovací nároky dokumentujte škody fotografiemi a podrobnými záznamy.

 

9. Přehodnoťte prevenci

Po vyřešení havárie zvažte, jak v budoucnu předejít podobným problémům. Možná bude třeba nainstalovat alarm pro únik vody nebo zlepšit revize domácích spotřebičů.

 

Čištění po menší domácí potopě může být náročné, ale správným přístupem a nástroji je možné situaci rychle a efektivně zvládnout.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

Jak efektivně uklidit šatnu

Jak efektivně uklidit šatnu

Jak efektivně uklidit šatnu Uklízení šatny či šatní skříně může být pro mnohé z nás velkým oříškem. Ale s dobrým plánem a několika užitečnými tipy

NEZÁVAZNĚ POPTAT