Odstranění škod způsobených vodou

Odstraňování škod způsobených vodou

Škody způsobené vodou může mít na svědomí několik viníků. Mezi běžné patří poruchy počasí, jako jsou přívalové deště a cyklony. Nepřímo mohou být škody způsobené vodou zapříčiněny také zemětřeseními a požáry, protože tyto katastrofy mohou poškodit konstrukci budovy. Dále se může jednat o technické poruchy v budovách, jako je odpadní voda nebo prasklá potrubí. Velmi často také dochází k poruchám spotřebičů, špatnou konstrukcí nebo hromaděním kondenzátu, např. u praček a sušiček.
Pokud se škody způsobené vodou neřeší rychle a účinně, mohou způsobit v objektu spoušť. Další dopad to může mít na oslabení základu budovy (to už je však řeč o velkých vodních katastrofách), zničit elektrické systémy a způsobit růst plísní.

 

Jak důkladně vyčistit nemovitost po poškození vodou?

Bez ohledu na to, jak malá je škoda, může být úklid a obnova vodou poškozeného domu nebo kanceláře zdrcující. Přinášíme pár rad a tipů, jak snížit nejen stres, ale také postup krok za krokem, kterým se ideálně řídit.

Jak uklidit vodu a zabránit plísním?

Postupujte rychle a bezpečně

V momentě, kdy zjistíte jakoukoliv formu poškození nebo zničení vodou, měla by být prioritou bezpečnost. Ujistěte se, že vstup do budovy nebo místnosti je bezpečný, v případě potřeby vypněte elektřinu (ujistěte se, že v okolí elektrické zásuvky / přípojky není žádná voda a nemůže se vám nic stát) a nezapomeňte také na plyn. Noste ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, masky nebo boty, abyste se chránili vystaveným bakteriím a kontaminantům.

 

Vyhodnoťte a zdokumentujte vše

Dalším a důležitým krokem je vyhodnocení rozsahu poškození vodou a jeho zdokumentování pomocí fotografií nebo videí před zahájením úklidu a obnovy. Tato dokumentace bude cenná pro pojistné události a řešení škody s pojišťovnou.


Důležitý TIP:

Pravidelně kontrolujte nastavení pojistných smluv, abyste měli vždy pojištěné vše, co se v dané budově nebo prostoru nachází.
Následně identifikujte zdroj vody, abyste mohli určit vhodný postup pro čištění a odstranění škod. V závislosti na zdroji nebo typu vody (např. čistá voda nebo voda ze záplav, apod.) se mohou postupy pro odstranění a čištění lišit.


Odsávání, sušení a dezinfekce vody

Pokud zahájíte proces odstraňování škod způsobených vodou, musíte nejdříve odstranit stojící vodu pomocí čerpadel, vysavačů na vodu nebo mopů. Co zvolit je ideální posoudit dle množství vody. Čím rychleji se voda odsaje, tím menší škody způsobí.
K vysoušení můžete také použít odvlhčovače, ventilátory a vzduchové stěhováky, které vysuší postižené oblasti. Zabráníte tím tak vzniku plísní a poškození samotné konstrukce. Nakonec vydezinfikujte a vyčistěte povrchy, které přišly do styku s vodou. K dezinfekci postižených míst použijte vhodné čističe a dezinfekční prostředky.


Odborná pomoc

V případě rozsáhlých škod nebo si nejste jisti procesem odstranění a čištění škod, zvažte najmutí odborné a profesionální úklidové firmy anebo sáhněte po profesionálních čistících prostředcích a strojích. Služby, které Vám poskytne profesionální úklidová firma jsou mnohdy k nezaplacení. Nemusíte řešit, co je vhodné a není k použití odstranění škod, vše za vás zajistí úklidová firma, která má veškeré vybavení, a to od prostředků po profesionální čistící stroje. Navíc mají odborné znalosti, tedy vám i poradí s následnou péčí po odstranění všech škod.


Záchrana předmětů nebo oprava položek, pokud je to možné

Pokud je to možné a můžete, zachraňte osobní věci a předměty. Udělejte to vždy co nejrychleji, abyste zabránili dalším škodám. Po jejich omytí a osušení použijte vhodný dezinfekční prostředek, abyste opět odstranili případné stopy po všech možných bakteriích a kontaminaci.
Někdy je možné opravit nebo vyměnit poškozené stavební materiály, jako jsou sádrokartonové desky, izolace a podlahové krytiny. Tyto opravy nechte provést odborně, abyste zajistili kvalitu provedené práce.
Předměty a věci, které nelze zachránit co nejdříve řádně zlikvidujte. Pokud je nelze odstranit nebo zlikvidovat okamžitě, uložte je na místě, které nebude podporovat růstu plísní.


Prevence plísní

Po odstranění všech škod je nutné zajistit, aby nedocházelo k růstu plísní. Případně zabránit jejímu dalšímu růstu a tvorbě. Zkontrolujte, zda se nevyskytují známky růstu plísní a podnikněte nezbytné kroky k zabránění jejich vzniku. Odstraňte veškeré materiály napadené plísní a podle potřeby použijte prostředky proti plísním. Na trhu jich je velké množství, běžně dostupné jsou i v drogeriích. Pokud si nejste jisti, není nic lepšího než se opět obrátit na odbornou pomoc v podobě profesionální úklidové firmy.
Jakmile máte vyřešené a zajištěné všechny potřebné a nezbytné kroky po odstranění škod, je nutné se obrátit na vaši pojišťovnu, která s vámi škodu vyřeší po finanční stránce. Tuto záležitost neodkládejte, učiňte co nejdříve je to z vaší strany možné.

 

Prevence škod v budoucnu

Předcházejte budoucím škodám způsobeným vodou. Po dokončení úklidu nastavte opatření, abyste zabránili podobným škodám do budoucna. Provádějte pravidelné kontroly, udržujte okapy, střechy a vodovodní systémy, v případě potřeby je modernizujte.
Při všech kontrolách buďte důkladní a nastavte si pravidelnost těchto kontrol. V domě nebo kanceláři mohou být skryté škody. Po úklidu hledejte netěsnosti, praskliny a známky poškození vodou ve střechách, stropech, stěnách a na vodovodních systémech.
Modernizujte instalatérské systémy. Pokud je to možné, přejděte na novější spotřebiče, které jsou úspornější na vodu a méně náchylné k únikům vody. Tam, kde je to možné, nainstalujte regulátor tlaku. Je možné, že kvůli vysokému tlaku neúmyslně zatěžujete vodovodní potrubí. Regulátor tlaku může pomoci zabránit dalším podobným škodám a zabránit tak úniku.

Škody způsobené vodou mohou být zničující. Rychlým jednáním, důkladným úklidem a preventivními opatřeními však můžete minimalizovat ztráty a co nejefektivněji obnovit svůj majetek.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT