Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil a času, nesmíme zapomenout, že je potřeba se o ni také náležitě starat. ‍Během praní se v pračce usazují nečistoty, vlákna z oblečení, vlasy, ale také prací prášek a mastnota. To, že je pračku třeba vyčistit nemusí být na první pohled vidět. Zjistíme to často až podle nepříjemné vůně, která jde z pračky nebo čerstvě vypraného prádla cítit.

Aby se náš sen o dokonale hygienicky čistém prádle nerozplynul, připomeňme si
jednoduché postupy, jak udržovat naši pračku v bezvadném stavu. Pračku lze vyčistit speciálními pracími prostředky, ale i běžnými domácími surovinami. Za náležitou péči se nám odvděčí a bude nám dlouho a spolehlivě sloužit.


Proč pravidelně čistit pračku?

Možná jste si všimli, že po čase prádlo po vyprání nepříjemně voní. Vlhké a teplé prostředí spolu s různými nečistotami je totiž živným prostředím pro plísně a mikroorganismy, které za tímto zápachem stojí. Ty se množí nejčastěji v nádobě na prací prášek, v zákoutích bubnu nebo v hadici pračky. Zní to nevábně? S tím lze jedině souhlasit. Je to rozhodně pádný důvod, proč pračku občas pořádně vyčistit.


Dalším důvodem pro čištění pračky je udržení její optimální výkonnosti. Zanesená pračka ztrácí svou výkonnost, prodlužuje se prací cyklus a zkracuje se její životnost. Zbytky pracích prášků a aviváží, textilní vlákna, vlasy, různé nečistoty a vodní kámen. To vše se může v pračce usazovat a má vliv na kvalitu praní a výkonnost pračky. Zejména usazování vodního kamene dá pračce pořádně zabrat. Vápenaté a hořečnaté soli se v pračce usazují hlavně tam, kde se k praní používá tvrdá voda.

čistá pračka

7 Tipů, jak pravidelně udržovat pračku čistou

Jaké kroky byste měli dělat preventivně, abyste předcházeli vzniku zápachu a zamezili hromadění nečistot v pračce?

  • Pračku po každém praní vyvětrejte a nechte vyschnout. Snížíte tak riziko vzniku zatuchlého zápachu a plísní.
  • Nechávejte vyvětrat i nádobku na prací prášek. Po každém praní ji nechávejte otevřenou, a pokud na ní vidíte usazeniny, očistěte kartáčkem.
  • Buben pračky a gumové těsnění po každém praní kontrolujte a odstraňte z nich viditelné nečistoty, jako jsou zbytky papírových kapesníků a různé druhy větších nečistot. Zejména v gumovém těsnění se rádo schovává všechno, co nemá v pračce co dělat.
  • Gumové těsnění pravidelně otírejte suchým hadříkem nebo houbičkou.
  • Pokud občas neperete prádlo na vysokou teplotu, minimálně jednou měsíčně spusťte pračku na prázdno na 60 °C. Podpoříte tak rozpouštění mastnoty, která se může v pračce usazovat.
  • Zkontrolujte a vysypejte kapsy před každým praním. Ideálně to naučte i ostatní členy rodiny.
  • Pravidelně čistěte i filtr pračky, dobře vám k tomu poslouží třeba starý zubní kartáček.

 

Jak udržet výkon pračky na optimálního úrovni

Kromě pravidelného čištění je dobré dodržovat několik tipů, které pomohou udržet výkon vaší pračky na optimální úrovni. Zde je několik z nich:

  • Nepřetěžujte pračku

Respektujte maximální kapacitu prádla, které lze do pračky vložit. Tento údaj je uveden na vaší pračce.

  • Používejte kvalitní prací prášky a gely

Prací prášky a gely dávkujte ve správném množství. Zamezíte tím zbytečnému usazování pracích prostředků ve vaší pračce. Dávejte přednost pracím práškům a gelům bez zbytečných plnidel, parfemace a dalších látek. Jsou zpravidla šetrnější k našemu zdraví i přírodě. Ekologické varianty jsou často podobně účinné jako běžné drogistické varianty a některé jsou dokonce stoprocentně odbouratelné v přírodě.

  • Pravidelně odvápňujte pračku

Pokud vidíte v pračce stopy vodního kamene, nikdy je neodstraňujte ručně. Mohli byste pračku vážně poškodit. Na odvápnění jsou nejefektivnější speciální chemické prostředky. Ty používejte podle návodu. Preventivně by se měla pračka odvápňovat alespoň každé 3 měsíce.

  • Používejte změkčovač vody

Pokud víte, že máte tvrdou vodu, doporučujeme pravidelně používat změkčovač vody, eliminuje se tak vznik vodního kamene. Je vhodné jej používat při každém praní, zvyšuje se tak i účinnost pracího prášku. Přidávejte jej do zásuvky k pracímu prostředku.

  • Kontrolujte odtokový filtr

Pokud máte podezření, že vaše pračka špatně napouští či vypouští vodu, zkontrolujte odtokový filtr. Najdete jej většinou v pravé dolní části pračky nebo se řiďte návodem k vaší pračce. Po otevření dvířek uvidíte víko k vypouštěcímu filtru, to odšroubujte proti směru hodinových ručiček a vytáhněte spolu s filtrem. Připravte se, že po odšroubování filtru vyteče zbytkové množství vody, které můžete zachytit do misky nebo na hadr. Všechny nečistoty z filtru a víka odstraňte. Můžete je nechat chvíli odmočit v roztoku sody.

 

Jak vyčistit pračku přírodními prostředky

Přírodní prostředky jsou velmi dobře dostupné a máme je často po ruce i doma. Můžete po nich jednoduše sáhnout a nemusíte pro ně chodit daleko. Jejich výhodou je především to, že jsou šetrné k životnímu prostředí i naší peněžence.

 

Čištění pračky sodou a octem

Soda je všestranným kouzelníkem nejen v kuchyni, ale i v domácnosti. Bývá součástí i různých čisticích tablet. Co se týká jejího přímého použití pro vyčištění pračky, není nic snadnějšího. Stačí půl hrnku sody nasypat do zásobníku na prací prášek a zapnout pračku naprázdno na delší prací program s maximální teplotou. Pro nejlepší účinnost by měla být teplota programu alespoň 60 °C.

Zkusit můžete také vysoce efektivní kombo soda – ocet. Sodu nasypejte tentokrát do bubnu pračky a ocet nalijte do zásobníku na prací prášek. Octa stačí několik hrnků, maximálně však jeden litr. Zatímco soda není pro součástky pračky agresivní, větší množství octa by mohlo poškodit gumové části pračky.

 

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Velmi účinný přírodní prostředek na čištění pračky je přírodní kyselina citronová. Je to přírodní prostředek, který seženete v drogerii nebo domácích potřebách. Nasypejte do dávkovače na prací prášek nebo přímo do prázdného bubnu pračky množství 200 g. Použijte cyklus praní 50-60 °C. Kyselinu citronová může posloužit i jak odstraňovač skvrn. Máčejte oblečení 1 h v roztoku kyseliny citronové (10 g rozpustíme v 1 litru vody).

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

NEZÁVAZNĚ POPTAT