Jak uklidit rolety a dřevěné povrchy

Rolety, žaluzie nebo obecně stínící technika je rozhodně nenáročná na údržbu. Není zapotřebí kupovat žádné drahé přípravky. Sáhněte po tom, co máte běžně doma. Navíc vás to nebude stát ani hromadu času, běžná údržba bude hotová za několik desítek minut.
Až už uklízíte domácnost nebo kancelář, není potřeba lámat hůl, vše se dá za pomocí toho, co máte běžně k dispozici.

 

Jak vyčistit rolety a žaluzie

Díky jednoduchosti čištění nemusí čištění rolet a žaluzií patřit mezi generální nebo méně časté úklidy. Můžete si zahrnout do programu rutinního úklidu. Při běžné údržbě není zapotřebí sundávat rolety z oken. Pokud se však rozhodnete odstranit větší nečistoty, pak je zapotřebí rolety sundat. Nejdřív si však ověřte, jaký závěsný systém je u rolet a žaluzií použit, abyste předešli případnému poškození.
Prach a drobné nečistoty odstraňujte za pomocí prachovky, suchého nebo vlhkého hadříku. Pro drobné nečistoty a prach je také dobré sáhnout po vysavači, nezapomeňte na to, že je zde pak zapotřebí snížit intenzitu síly vysávání – výkon. Zde byste způsobili více škody než užitku.
V případě skvrn či většího znečištění je dobré sáhnout vždy po jemném čistícím prostředku. Vždy s přípravky zacházejte opatrně, ujistěte se, co obsahuje ať Vám to neponičí látku, nebo strukturu. Pro jistotu si můžete vždy čistící prostředek otestovat na kousku přesahující látky nebo ve vrchní části, co není tolik na očích. Pokud testování proběhne v pořádku, můžete prostředek použít na čištění.


NÁŠ TIP!

Pokud nevíte, kde hledat šetrný čistící prostředek, tak se poohlédněte po ekologických přípravcích. Použijte takový, který je vyrobený z přírodních zdrojů jako je například palmový nebo olivový olej. Žlučové mýdlo je také přeborník v rozpouštění různých skvrn, je běžně dostupné v drogeriích, a ještě stojí pár desítek korun. Seženete ho v tuhé i tekuté formě.
Na odolné skvrny sáhněte po kombinaci jedlé sody a citrónové šťávy (v našem dalším článku), kde najdete tipy a rady, jak si vytvořit vlastní domácí prostředek. Tato směs si poradí se skvrnami všech původů. Samotná jedlá soda, bez vody, je vhodná i na mastné skvrny. Pokud máte problém, že jsou vaše rolety mastné nebo máte doma kuřáka, zasypte je jedlou sodou a nechte působit. Následně jednoduše odstraníte za pomocí vysavače. Pokud Vás trápí naopak plíseň, tu odstraníte za pomocí roztoku ze saponátu a pracího prášku.
Zkusili jste vše a skvrny nemůžete odstranit? Pak je zapotřebí si objednat čištění od profesionálních úklidových firem. Někdy je to ve výsledku jednodušší způsob než se do nekonečna trápit a koukat na skvrny, o kterých si myslíme, že už tam zůstanou.

 

Čím rolety nečistit a na co si dát pozor?

 • Na rolety nedoporučujeme používat agresivní saponáty. Pokud i tak uznáte za vhodné, že to chcete s vámi zvoleným přípravkem vyčistit, vždy otestujte na kousku látky, jakou to bude mít reakci.
 • Vyhněte se savu! Pokud se někde objeví plíseň, zbavte ji octovou vodou nebo roztoku s octem. Pozor – ani v případě plísní na oknech nepoužívejte savo nebo prostředky obsahující savo. Pokud chcete savo použít, rolety sundejte.
 • Neperte v pračce a ani nežehlete, protože by se látka potrhala.
 • Vyvarujte se drsným kartáčům nebo pískovým čističům. Používejte pouze látkové hadříky nebo nano houbičky.
 • Po každém čištění nechte rolety řádně proschnout, než je zase narolujete. Stačí pouze pověsit na své místo a nechat pracovat vzduch.

 

Jak pečovat o dřevěné povrchy… 

čištění dřevěného nábytku

Až už vlastníte nábytek z renomované prodejny nebo bazaru, jedno mají společné – musí nám dlouho sloužit, být funkční a zároveň krásný, a proto se o něj musíme dobře postarat. Nejsložitější je údržba ploch z dýhy a masivu.
Nejméně práce máte zase s údržbou laminovaných povrchů. Zde stačí použít alkoholový přípravek, navlhčit povrch a mikrovláknem setřít prach. Laminovaný nábytek má jednu slabinu, a těmi jsou spoje dvou navazujících desek.


Lakovaný nábytek udržujte jako plast:

 • Navlhčete alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřete prach,
 • Suchým mikrovláknem vyleštěte,
 • Lakovaný nábytek nemusíte ošetřovat leštěnkou ani podobnými přípravky,
 • Riziková místa jsou praskliny laku a oděrky na rozích, hrozí zatékání vody pod lak a tím se pak nábytek ničí.

 

Dýhovaný nábytek

Dýha je zcela přírodní materiál, a tak je potřeba s ním tak i zacházet. Zde je zapotřebí častější a preciznější údržba.

Nejprve navlhčete alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřete prach. Nechte povrch řádně vyschnout a pak můžete řádně ošetřit:

 • Použijte leštěnku na dřevo s obsahem oleje nebo vosku, nábytek tak zůstane v přírodní podobě,
 • Povrch, na kterém je leštěnka, je potřeba vyleštit. Pokud dýhovaný povrch pravidelně neošetřujete, zde hrozí že dojde časem k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy. Pokud k tomu dojde, může to odstranit pouze truhlář, ale určitě to není levná záležitost.

 

Nábytek z masivu

U dřevěného nábytku z masivu je třeba dbát na to, aby se povrch nepolil tekutinou. Pokud se i tak stane, je zapotřebí ihned setřít mikrovláknem.
Ošetření masivu můžete provádět pouze za pomocí olejů a vosku, a to pouze na vlhko.
Používání nábytku z masivu nese riziko v podobě skvrn, pokud se na něm dlouhodobě nechají ležet hrnečky nebo sklenice s vlhkým dnem. Je vhodné je pravidelně ošetřovat, protože naolejovaný nebo navoskovaný povrch tekutiny tak rychle nepřijme.

 

Náš TIP! Jak na kolečka od sklenic?

Již podle našich babiček lze kolečka z dřevěného nábytku odstranit například za pomocí zubní pasty nebo cigaretového popele. Drhnutím za pomocí zubního kartáčku byste měli docílit požadovaného. Vznikne jemná brusná pasta a skvrny by měly být pryč. Nezapomeňte pak povrch opět ošetřit voskem nebo olejem, který nábytek opět barevně sjednotí. Pokud vznikne skvrna od červeného vína, posypte okamžitě solí.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?‍

Jak se zbavit zápachu v kuchyni? Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem

Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT