Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a bezpečí. V neposlední řadě mohou být i designovým prvkem, který dodává místnosti osobitý vzhled. Pokud chcete, aby vaše žaluzie vypadaly skvěle a plnily svůj účel, je důležité vědět, jak je správně vyčistit. Nemusí to být obzvlášť často, ale když už se k tomu dostaneme, je dobré vědět, jak na to.

Čištění žaluzií nemusí být náročné a zdlouhavé. V tomto článku vám přinášíme nejlepší tipy a triky, jak snadno vyčistit žaluzie jako profesionál. Od suchého čištění po mokrou metodu, připravili jsme pro vás podrobný návod krok za krokem. Nachystejte si potřebné nástroje a prostředky a pojďme se do toho pustit!

 

Kdy čistit žaluzie?

Většinou se k očistě žaluzií odhodláme, až když jde na nich vidět špína. Ideální to není, protože prach se na žaluziích usazuje stejně, jako na ostatních věcech a nábytku v místnosti. Rozhodně se vyplatí spojit očistu žaluzií s mytím oken – většina z nás myje okna dvakrát ročně. To je podle nás minimální interval, kdy by se mělo přistoupit i k čištění žaluzií. Při mytí žaluzií je téměř jisté, že si ušpiníte i okna. Nejlepší je tedy pustit se nejprve do očisty žaluzií a až následně do mytí oken a rámů oken.

 

Proč čistit žaluzie?

Špinavé žaluzie mohou být problémem pro alergiky a citlivější jedince. Ovlivňují nejen čistotu v místnosti, ale i kvalitu vzduchu a hygienu. Roztoči a jiné mikroorganismy se živí prachem, odumřelými kožními buňkami apod. Vyskytují se na takto znečištěných površích, včetně žaluzií. Proto je důležité i žaluzie pravidelně čistit, i ony mohou přispět ke zhoršení alergií u citlivějších jedinců.

 

Co budete potřebovat k očistě žaluzií

Předtím, než se pustíme do čištění žaluzií, je důležité připravit se na samotnou práci, abychom pořád někde neodbíhali a něco nehledali. Všechny tyto úklidové pomocníky máte pravděpodobně doma. Připravte si vysavač, neagresivní čistící prostředek, měkký hadřík nebo utěrku z mikrovlákna, případně starý hadr nebo ponožku.
Připraveni? Pojďme se podívat na jednotlivé metody čištění žaluzií.

 

Suché čištění žaluzií

Suché čištění je ideální pro odstraňování lehkého prachu a nečistot z povrchu žaluzií. Je to rychlejší metoda, vhodná pro žaluzie, které nepotřebují důkladnější očistu. Zde je postup, jak na to:

  • Použijte vysavač – zapněte vysavač na malý výkon, aby vám nevtáhl a nezdeformoval lamely žaluzií. To byste hned měli více škody než užitku. Přejíždějte vysavačem po jednotlivých lamelách žaluzií z obou stran, abyste odstranili povrchový prach a nečistoty. Tato metoda není dokonalá, ale pomůže vám od největších prachových usazenin. Zabráníte tak nadměrnému prášení do místnosti. Následně můžete přistoupit k použití hadříku nebo utěrky z mikrovlákna.
  • Použijte měkký hadřík nebo utěrku z mikrovlákna – pokud jste žaluzie očistili vysavačem, zůstává na nich místy pravděpodobně ještě jemná vrstva nečistot. Otřete každou lamelu jemně z jedné i druhé strany pomocí měkkého hadříku nebo utěrky z mikrovlákna. Můžete také použít starou ponožku nataženou na prsty a jemně s ní žaluzie otřít.

 

NÁŠ TIP: Můžete vyzkoušet i speciální prachovky na žaluzie. Stejně jako speciální nástavce na vysavač mají specifický tvar, který by vám měl čištění žaluzií ulehčit a zefektivnit.

 

Suché čištění žaluzií

Mokré čištění žaluzií

Mokré čištění je vhodné pro odstranění mastnějších a viditelných skvrn z povrchu žaluzií. Vyžaduje více trpělivosti a času, ale není to něco, co byste nezvládli. Někdo radí odmontovat žaluzie a ponořit je například do vany do vodní lázně nebo jim dopřát venkovní sprchu. Je to jeden z možných způsobů, ale asi si umíte představit, že se při následné zpětné montáži na okno můžete pořádně zapotit. My necháme žaluzie na okně a pustíme se do práce. Jak tedy na klasické mytí žaluzií mokrou cestou?

  • Připravte si roztok na mytí – vhodný je například univerzální čistič nebo jar – připravte si čisticí prostředek s vodou podle návodu na obalu.
  • Použijte hadřík nebo mikrovláknovou utěrku namočenou do čistícího roztoku a vyždímejte.
  • Setřete každou lamelu – pečlivě otřete každou jednotlivou lamelu žaluzií z jedné strany. Jen tak dosáhnete perfektního výsledku. Můžete je otírat shora dolů nebo rovnoběžně, podle své preference.
  • Otočte žaluzie a opakujte postup – tímto způsobem zajistíte důkladné odstranění nečistot z obou stran žaluzií.
  • Nechte žaluzie volně uschnout. Poté se můžete pustit do mytí oken.
Mokré čištění žaluzií

Jak vyčistit venkovní žaluzie

Čištění venkovních žaluzií bývá poněkud náročnější. Bývají umístěny ve větší výšce a jsou více znečištěné od prachu, pylu, ptáků, hmyzu, výfukových zplodin, deště a jiných věcí. Jsou většinou velmi špinavé a jejich mytí vás bude stát větší úsilí. Postupujte ale stejně jako u mytí vnitřních žaluzií. Voda s čistícím roztokem a hadr budou vašimi spolehlivými pomocníky. Abyste se dostali do větších výšek, budete potřebovat žebřík. Nezapomínejte na bezpečnost při práci. Pokud jsou žaluzie upevněny příliš vysoko, můžete je osprchovat zahradní hadicí. Pro dokonalý a komplexní výsledek bude potřeba následně umýt i okna a parapety.

 

Tip Modrého Žraloka:

Pokud máte doma žaluzie na každém okně, asi budete souhlasit, že čištění žaluzií je činnost náročná na čas i na nervy. Pokud se vám při ní povedlo poškodit lamely, obraťte se na odborníka, který vám jednotlivou lamelu nebo celý kus vymění. Jestli je pro vás čištění žaluzií příliš náročné nebo se bojíte jejich poškození, neváhejte se obrátit na profesionální úklidovou firmu.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT