zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?

Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem i v jinak uklizené a čisté domácnosti. Přitom není tak složité zápachu předcházet a ani se ho zbavit. Vyhledali jsme pro vás rady, jak eliminovat všechny nepříjemné pachy, se kterými se můžeme v domácnosti setkat. Jak neutralizovat pachy v kuchyni a zanechat ji příjemně vonící? Tady jsou naše tipy.

 

7 tipů jak odstranit zápach v kuchyni

 

1. Větrání a digestoř

Nejvíce nepříjemných pachů v kuchyni pochází samozřejmě z vaření. Základní a nejjednodušší pravidlo pro odstranění zápachu z vaření je dostatečné větrání a použití digestoře. Tím můžeme předcházet vzniku intenzivních kuchyňských pachů hned na začátku. Ryby, maso, cibule, brokolice – jen málokterá potravina je pro nás při vaření čichově neutrální.
Blíží se doba oběda a vůně lahodného čerstvě uvařeného pokrmu je víc než lákavá. Když už se pronikavá vůně šíří v místnosti, je absorbována různými materiály, zejména textilem. Kombinace s vůněmi z předešlých dní nemusí být vždy to pravé ořechové. Proto je správné větrání základem úspěchu.

 

2. Povařte citrony

Vaření citronů je účinným způsobem, jak neutralizovat pronikavé pachy v domácnosti. Stačí rozpůlit citron, dát ho do hrnce s vroucí vodou a nechat vařit deset minut. Uplatnění tu naleznou i vymačkané citrony nebo zbytky citronové kůry. Pro ještě efektivnější odstranění zápachu můžete do vody přidat lžíci jedlé sody.

 

3. Použijte ocet

S intenzivním zápachem při smažení či vaření, který se šíří po celé místnosti, si poradí ocet. Na vedlejší plotýnku dejte vařit vodu s octem a nechejte ji na mírném stupni bublat. Ocet pachy velmi účinně neutralizuje, navíc pach octa ze vzduchu poměrně rychle vyprchá. Sílu octa můžete využít také k desinfekci kuchyňských skříněk a odstranění pachů z jejich útrob. Připravte si vodu s octem, vytřete vnitřek skříněk a nechte pořádně vyschnout. Ocet má schopnost absorbovat zápach a zanechat čerstvé a příjemné aroma.

 

4. Jedlá soda

Trápí vás nepříjemný zápach z kuchyňských skříněk? S jedlou sodou si snadno poradíte i s tímto problémem! Tento univerzální bílý prášek má v domácnosti velmi všestranné použití a je mimo jiné i efektivním pohlcovačem pachů. Pokud se chcete zápachu ze skříněk zbavit na co nejdelší dobu, začněte úklidem.

Skříňky nejprve vykliďte, vymyjte mýdlovou nebo octovou vodou a vytřete do sucha. Skříňku nechejte nějakou dobu dokonale vyvětrat. Nyní přichází řada na kuchyňskou sodu. Do otevřené nádoby nasypejte jedlou sodu a vložte ji do každé skříňky. Když ji necháte působit přes noc, soda všechny pachy do sebe dokonale absorbuje.

 

5. Sůl

Stalo se vám, že jste připálili jídlo? Štiplavého intenzivního zápachu z připálenin se ale zbavuje velmi obtížně. Jakmile se vám na sporáku stane nehoda končící černým kouřem, neváhejte, ihned začnete větrat a zapněte digestoř. Důležité je nenechat načichnout tímto nepříjemným zápachem celou domácnost. První pomoc v této situaci nám poskytne také sůl. Hojně ji nasypejte do hrnce nebo pánve. Je to velmi účinný pohlcovač a neutralizátor pachů a pomůže vám z nejhoršího ven.

Jak bojovat proti zápachu v kuchyni

 

6. Byliny a koření

Už naše babičky s oblibou používaly koření k provonění domácnosti. Dejte do hrnce s vroucí vodou povařit hrst bylin nebo koření, jako jsou hřebíček, skořice, bobkový list, pomerančová kůra, mateřídouška nebo heřmánek. Můžete si připravit svou oblíbenou směs, která s jistotou předčí všechny chemické osvěžovače vzduchu. Nechejte ji chvíli vařit na mírném ohni. Vaše kuchyň bude příjemně vonět a zápachy se neutralizují.

 

7. Esenciální oleje

Esenciální oleje můžete použít nejen k provonění domácnosti, ale i při úklidu. Aromaterapie je skvělá věc. Citron, levandule, mateřídouška, pomeranč, bergamot jsou oblíbené a nejčastěji používané esenciální oleje při úklidu. Díky terapeutickým a zároveň dezinfekčním účinkům některých esenciálních olejů si uklidíte nejen prostor kolem sebe, ale i ve své hlavě. A to se vyplatí.

Uklízíte domácnost přírodními prostředky? Přidejte do octové nebo mýdlové vody pár kapek esenciálního oleje. Můžete tak vydezinfikovat a provonět skříňky v kuchyni, ale i například botník nebo šatní skříň. Když přidáte kapku svého oblíbeného esenciálního oleje na filtr vysavače, pomůže vám vydezinfikovat filtr i vzduch v místnosti. Na internetu najdete nespočet dalších návodů na využití esenciálních olejů při úklidu.

 

Jak se zbavit zápachu z odpadu?

Cítíte nepříjemný zápach z dřezu? Pokud chcete předcházet zanášení odpadu, alespoň jednou týdně prolijte odpad konvicí vroucí vody. Vyčistěte důkladně i sítko. Pokud preferujete raději ekologické metody čištění, inspirujte se postupy našich babiček a sáhněte po sodě a octu. Nalijte do odpadu 200 ml octa a nechejte chvíli působit. Poté přidejte půl hrnku sody a pomalu zalijte vroucí vodou. Tato kombinace vám pomůže vyčistit odpad od zbytků pokrmů i mastnoty.
Když jsou ekologické a přírodní prostředky na ucpaný odpad krátké, nezbude vám nic jiného než sáhnout po silnější chemii. V drogerii si můžete vybrat ze značného množství chemických prostředků různých jmen a značek. Většinou obsahují stejnou účinnou látku a tou je hydroxid sodný, tedy louh. Vždy dodržujte návod k použití a buďte opatrní při manipulaci s touto žíravinou.

 

Kdy zavolat instalatéra?

Pokud vás trápí nepříjemný pach z odpadu prakticky nonstop, je namístě pozvat si odborníka. Je možné, že odhalí příčinu v technickém provedení odpadu. Někdy stačí vyměnit sifon za vhodnější tvar, aby nevysychal. Přes vodu se nebude puch z odpadu šířit do místnosti. Věřte, že tyto odpadní plyny mohou být nejen nepříjemné pro váš nos, ale i nebezpečné pro naše zdraví.

 

Jak předcházet zápachu v kuchyni

Každodenní údržba a úklid v kuchyni jsou klíčem pro odstranění nepříjemných zápachů. Pravidelná a důkladná péče o spotřebiče, jako jsou sporák, myčka, trouba, lednice i mikrovlnná trouba, zajistí, že se zbavíte nečistot a vytvoříte hygienicky čisté prostředí pro přípravu pokrmů. Udržujte čisté odpady, pravidelně vynášejte odpadkový koš a myjte podlahu.
Frekventované místa v kuchyni potřebují zvláštní pozornost. Při pravidelném úklidu nezapomínejte na plochy a povrchy, které jsou snadno kontaminovány drobky nebo zbytky potravin. Bakterie a rozkladné procesy jsou příčinou vzniku nežádoucích pachů. Pravidelné čištění pomáhá odstranit bakterie i zápach a zanechává kuchyni svěží.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT