Tipy na úklid domácnosti

Nevíte si rady s úklidem bytu? Poradíme, jak na to jednoduše!

Úklid. Už při pomyšlení na tuto aktivitu cítíte nechuť a doma obcházíte mop obloukem? Úklid stále odkládáte? My všichni tyto pocity dobře známe. Také ale víme, že nic nenahradí pocit čistého a voňavého domova, který vám vykouzlí úsměv na tváři. A proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém se podíváme na tipy a triky, které vám pomůžou s jednoduchým úklidem domácnosti.

 

Úklid si rozdělíme na 3 kroky

Berete obvykle do jedné ruky vysavač a do druhé hadr? A pak se snažíte mít úklid co nejrychleji za sebou? Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že takový zběsilý úklid zabere více času a přinese méně uspokojivý výsledek. Pro efektivní úklid doporučujeme dodržovat tyto tři základní kroky v následujícím pořadí:

 

1. Organizace věcí

Zahrnuje: úklid odpadků, odnos nádobí a urovnání všech věcí

V první úklidové vlně vám bude plně stačit odpadkový pytel. Projděte si všechny místnosti a nemilosrdně vyhoďte všechno, co do nich nepatří. Může se jednat o staré noviny, obaly od jídla nebo třeba zapomenuté nádobí. Každá věc ve vaší domácnosti by měla mít své vlastní místo. Proč? Už jen tím, že udáte vlastní místo věcem na televizním stolku zajistíte, že místnost bude vypadat upraveně a čistě. Doporučujeme mít stanovený jeden den v týdnu, kdy pravidelně vykonáte tuto “úklidovou obchůzku” po vašem bytě.

uklizený byt

2. Hlavní úklid

Zahrnuje: čištění povrchů

Dále pak následuje hlavní úklid povrchů a podlah v celém bytě. A jak co nejefektivněji na to? Přinášíme tipy od zkušené dámy:

Uklízejte vždy ze shora směrem dolů. Prach a špína, kterou se vám nepodaří zachytit a uklidit, postupně dopadne na zem. Proto se začíná u horních skříněk a končí vytíráním.

Postupujte z jednoho konce na druhý. Začněte na levém konci kuchyňské linky a postupujte na pravou. Nepřeskakujte. Mohlo by se vám pak snadno stát, že něco uklidit zapomenete a nebo něco uklidíte naopak dvakrát.

Dejte si všechny čistící prostředky do středu místnosti, abyste nemuseli zmateně běhat pro potřeby z místnosti do místnosti a ušetřili si tak čas.

Nechte čistící produkt vždy chvilku působit, aby začal účinkovat. Pokud produkt aplikujete a ihned setřete, obvykle nestihne řádně zapůsobit.

Nemusíte při každém úklidu používat extra účinné produkty. Často žijeme v mylné představě, že je náš dům hodně zašpiněný a potřebuje důkladný úklid. Ve skutečnosti to ale tak není, a stačí malé úsilí, aby byla naše domácnost jako ze škatulky.

Koukejte na věci i z jiného úhlu. Pro kontrolu čistoty povrchu jen nestůjte, ale zkuste si například dřepnout. Díky změně úhlu zjistíte, kde všude jsou ještě nedostatky.

Pohyb ze strany na stranu ve tvaru písmene S. Jste zvyklí zrcadlo vyčistit pohybem hadříku do kruhu? Máme pro vás lepší způsob, který zajistí, že na zrcadle pak nebudou od neustálého kroužení šmouhy. Vyměňte krouživý pohyb za pohyb ve tvaru písmene S: postupujte od shora směrem dolů a ze strany na stranu.

 

3. Podlahy nechce nakonec

Zahrnuje: vysávání a mytí podlah

Začínejte vždy od konce místnosti. Pokud vytíráte podlahu, začněte na druhém konci místnosti nejdále ode dveří. Proč? Protože pokud byste začali naopak, tak byste museli přecházet k východu přes právě umytou podlahu, a to by bylo maření vašeho úsilí o efektivní úklid. Vysávání koberců nechte úplně naposledy, kdybyste vysávali na začátku úklidu, byla by to chyba. Proč? Protože při utírání všech povrchů padá prach a drobky na podlahu, tudíž proto vysávejte až nakonec úklidu.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

NEZÁVAZNĚ POPTAT