Přírodní léky na kašel

5 přírodních léků na kašel

Kašel je běžným příznakem onemocnění dýchacích cest a zejména v zimě se s ním může potýkat každý z nás. Může být způsoben nachlazením, alergiemi, léky, ale i podrážděním krku. Bez ohledu na jeho příčinu je často obtěžující a rušivý. Proto je důležité najít účinný způsob, jak se ho co nejdříve zbavit. Když je nám ouvej, často sáhneme do lékárničky nebo si necháme doporučit lék v lékárně. Existuje přitom několik způsobů, jak kašel vyléčit přírodní cestou.

Kašel je nepříjemnou záležitostí, která znepříjemňuje život nám i lidem kolem nás. Je to obranný mechanismus, který udržuje naše dýchací cesty bez hlenu a jiných cizorodých těles, které dráždí naše dýchací cesty. Pokud se nejedná o kašel dlouhotrvající a není-li doprovázen jinými onemocněními jako teplota, bolest hlavy apod., můžete se pokusit jej zkrotit pomocí osvědčených přírodních metod.

 

Co pomáhá na suchý kašel

Kašel většinou začíná jako suchý dráždivý kašel. Ten je vhodné tlumit a snažit se jej přeměnit na kašel vlhký. Dostatečně pijte a zvlhčujte sliznici nosu například pomocí mořské vody. Také dostatečně větrejte a použijte zvlhčovače vzduchu nebo alespoň osvědčený mokrý ručník na topení. Dopřejte si pořádnou dávku spánku a třeba i Priessnitzův zábal. Pokud kašel několik dní neustupuje a máte záchvaty kašle, které přechází v dušnost, je vždy lepší vyhledat lékaře.

 

Výhody používání přírodních prostředků proti kašli

Používání přírodních prostředků pro léčbu kašle má mnoho výhod. Jsou šetrné k tělu, ale i životnímu prostředí, protože neobsahují žádné chemikálie a umělé přísady. Přírodní prostředky často obsahují léčivé látky, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, což pomáhá léčit základní příčinu kašle. Přírodní prostředky také často poskytují úlevu od ostatních příznaků, jako je ucpaný nos nebo bolest v krku. Nezanedbatelnou výhodou také je, že jsou cenově dostupné.

 

Jakými přírodními prostředky se zbavit kašle?

Nemusíte pro ně chodit daleko. Většinu z nich najdeme v běžných obchodech a některé i doma. Jaké jsou tedy nejběžnější přírodní prostředky, které vám pomohou zbavit se kašle?

 

1. Med

Jedním z nejoblíbenějších přírodních prostředků na tlumení kašle je med. Med má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá uklidnit podrážděné hrdlo. Stačí smíchat lžíci medu s teplou vodou nebo přidat med do bylinkového čaje.

 

2. Zázvor

Tato aromatická bylina patří mezi přírodní prostředky proti kašli, ale používá se i proti příznakům chřipky a nachlazení. Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá uvolnit ucpaný nos. Můžete si připravit zázvorový čaj, který získáte zalitím nastrouhaného zázvoru vroucí vodou nebo přidat zázvor do jídla.

 

3. Cibule

Mnoho běžných potravin má vlastnosti, které pomáhají usnadnit vykašlávání. K nim patří i cibule. Cibule obsahuje léčivé látky, které pomáhají ředit hlen a uvolňovat dýchací cesty. Podporuje vykašlávání a tím urychluje léčbu kašle. Můžete si připravit sirup z cibule a medu nebo použít cibulové plátky při vaření.

Jak vyrobit cibulový sirup?

Recept na cibulový sirup je velmi jednoduchý. Nakrájejte jednu cibuli najemno a vložte do 200ml sterilizované sklenice. Do sklenice dále vymačkejte šťávu z jednoho bio citronu a zalijte kvalitním medem. Nechejte odstát přes noc a poté propasírujte přes sítko. Při kašli užívejte 3krát denně 1 lžičku.

 

4. Česnek

Česnek má silné antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky, pomáhá posilovat imunitní systém, rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání. Česnek můžete přidat do jídel nebo připravit česnekový sirup. Kombinací česneku a medu zjemníte ostrou chuť česneku a můžete si tak připravit sirup plný prospěšných látek.

Jak na česnekový sirup na kašel?

Připravte si 2 palice česneku v bio kvalitě. Jednotlivé stroužky i se slupkami, které obsahují hodně minerálů a živin, vložte do 200ml sterilizované sklenice a zalijte kvalitním medem tak, aby byly stroužky zcela ponořené. Promíchejte a nechte stát 7 dní v pokojové teplotě. Tento blahodárný lektvar užívejte po 3 lžičkách v případě kašle, 1 lžičku jako prevenci. V lednici jej uchováte až rok, bude tak vždy připravený, když jej budete potřebovat.

Bylinkové čaje na kašel

5. Bylinkové čaje na zklidnění kašle

Bylinkové čaje jsou dalším účinným přírodním prostředkem proti kašli. Velmi účinné jsou průduškové bylinné směsi. Pokud se zaměříme na jednodruhové bylinné čaje, na podporu vykašlávání se nejčastěji používají jitrocel, lípa, mateřídouška, tymián, černý bez. Pro uklidnění podrážděného hrdla je heřmánkový čaj ideální volbou. Heřmánek má protizánětlivé a antiseptické účinky, co pomáhá snižovat zánět a bolest. Pokud máte problémy s kašlem spojeným s chřipkou nebo nachlazením, sáhněte po lipovém květu čaji. Lípa má antipyretické účinky a pomáhá snižovat horečku a uklidňovat kašel.

 

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při trvalém kašli

Příznaky nachlazení nepodceňujte, i když jsou přírodní prostředky při léčbě kašle většinou účinné, někdy nám nezbyde nic jiného než vyhledat lékařskou pomoc. Pokud trpíte kašlem déle než 2 týdny, pokud máte vysokou horečku, dušnost, bolest na hrudi nebo pokud se vaše příznaky zhoršují, urychleně vyhledejte lékaře, který vám doporučí další adekvátní léčbu.

 

Žraločí tip:

Pamatujte na to, že zdraví je to nejcennější, co máte. Jestliže se necítíte dobře, co nejvíc odpočívejte. Nebojte se požádat o pomoc. Na úklid si objednejte úklidovou firmu nebo paní na úklid. Oběd si nechte přivézt z restaurace, nákup si objednejte on-line.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

NEZÁVAZNĚ POPTAT