Světu vládnou roboti - nejnovější trendy v oblasti úklidových robotů

Úklid komerční budovy může představovat náročný proces, ale s pomocí autonomních úklidových robotů můžeme dosáhnout významného zefektivnění této činnosti.

 

Jaké přínosy mají autonomní úklidoví roboti pro společnosti?

Extrémně rychlý nástup autonomních strojů je aktuálně stěžejní v oblasti úklidu, správy a fungování na mnoha pracovištích, ale také ve veřejných budovách a prostorech. Využívají se především ve velkých halách, retailu, průmyslových podnicích, ale i v kancelářských budovách nebo letištních a odbavovacích halách.

Klíčový je přínos úklidových robotů, a to především ve zvýšení produktivity a efektivity úklidových prací. Jde především o to, že není potřeba tolik úklidových pracovníků, kterých je na trhu práce nejen nedostatek, ale dochází tak obecně ke zvýšení efektivity práce pracovníků a díky tomu tak i k úspoře hodinové dotace na lidský personál. Úklidové stroje dokážou vykonávat opakovaně činnost s vysokou přesností. Díky této efektivitě se zlepšuje obecně kvalita úklidu a minimalizují se rizika lidských chyb. Autonomní robotické stroje nenahradí lidské zaměstnance, pouze skutečně dochází ke zlepšení efektivity a kvality úklidu. Robotické stroje mohou pracovat nepřetržitě bez jakékoliv přestávky, díky čemuž se zkrátí doba potřebná k úklidu, což následně vede k úsporám samotných nákladů (na jedno nabití mohou robotické stroje za hodinu uklidit až 2.500 m2 v obchodním centru, venkovní parkoviště nebo průmyslovou halu).

Další výhodou využití robotických strojů je snížení rizika úrazů při práci, které běžně vznikají u běžného personálu v rámci manuálního úklidu. Mezi další výhody se řadí snížení rizika kontaktu s chemickými látkami a jinými škodlivinami. Mnohdy tyto robotické stroje nepotřebují čistící prostředky nebo zcela minimálně.

 

Automatizace nejen v běžných domácnostech

V dnešních domácnostech jsou robotické vysavače již automatickou součástí, bez které se mnohdy neobejdou. Na trhu jsou dostupnější levnější verze, které je nutné stále obsluhovat za pomocí lidské síly. Ty dražší verze robotických vysavačů jsou již tak chytré, že je možné je ovládat pomocí naprogramování na samotném vysavači nebo za pomocí aplikace. Tedy se sám zapne, vysaje, případně umyje podlahy v celém bytě či domě a zpět se vrátí na své místo dobíjecí stanice, a to v momentě, kdy zaznamená úbytek energie. To vše je možné také sledovat v aplikaci, kterou máte v mobilu. Tedy jste v zaměstnání a autonomní robot vám uklidí celou domácnost.

 

Jak funguje autonomní úklidový robot?

Jsou vybaveni senzory a technologiemi, které jim umožňují procházet budovou a vykonávat různé druhy úklidových úkolů. Senzory hlídají každý jeho pohyb a on zároveň neustále hlídá možné přiblížení se k překážce.
Programovací rozhraní robota je jednoduché a intuitivní, takže ho může používat každý. To znamená, že úklidový personál může robota programovat tak, aby splnil jejich konkrétní požadavky.

 

Využijte šanci zefektivnit úklid pomocí autonomních robotů

Úklidový roboti jednoznačně představují budoucnost v oblasti údržby budov. Dokážou nejen zefektivnit úklid, ulehčit práci úklidovému personálu, ale přispět tak obecně k úsporám nákladů vynaložených za úklid. Roboti v oblasti úklidu díky programovacím funkcím dělají z těchto robotů univerzální stroje, které mohou být využity k mnoha různým úkolům v rámci úklidu budov.

 

Drony

Další vývoj komerčních úklidových technologií zahrnuje používání dronů. Drony se stále častěji využívají zejména k mytí oken na vysokých budovách a mrakodrapech. Mytí oken v takových extrémních výškách s sebou nese značná zdravotní a bezpečnostní rizika pro osoby, které tuto práci vykonávají. Díky dronům nemusí lidé opouštět bezpečně zem. Drony jsou řízeny na dálku a vybaveny vrtulemi a jsou připoutány k zemi hadicí, která zajišťuje vodu a energii pro mytí.

Dron na mytí oken

Výhodou využití dronů je opět výrazné zkrácení doby potřebné k postavení např. lešení nebo slaňovací plošiny, což z dlouhodobého hlediska řadí drony do méně nákladné varianty. Tyto drony fungují tak dobře, že se využívají také k pomoci při hašení požárů, čímž opět odstraňují lidi z nebezpečí. Byly dokonce použity k odstraňování ledu z větrných turbín a k dokončování malířských prací v extrémních výškách, a to vše pomocí dálkového ovládání!

I když je robotický úklid na dobré cestě, jsme stále na začátku této technologické cesty a můžeme se těšit opět na další inovativní novinky, které nám budoucnost v úklidu přinese!


Chytré funkce

Tyto robotické úklidové stroje přinášejí skutečnou revoluci do způsobu, jakým si lidé zajišťují úklidové služby a požadavky na úklid kanceláří. Jedná se o neuvěřitelně chytré modely, které využívají některé velmi chytré funkce, včetně:


Virtuální mapování nebo navigační systém.

Aby robotický čistič našel cestu a vyhnul se nárazům do stěn a nábytku, používá virtuální mapovou navigaci. Opustí nabíjecí stanici a pomocí virtuálního mapování se vydá na cestu po domě a po skončení práce se vrátí do nabíjecí stanice. Stejnou funkci využívají i větší průmyslové robotické čističe.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT