předvánoční úklid

Jak jednoduše zvládnout předvánoční úklid?

Blíží se Vánoce, které jsou pro mnohé z nás nejkrásnějším časem v roce. Nepatříte zrovna mezi ty, kteří by si toto období užívali? Není se čemu divit, stačí si představit, co všechno nás v příštích dnech čeká. A není toho málo.

Současně s předvánočním časem přichází i řada povinností, jako je pečení cukroví, nakupování dárků a především úklid celého domu. Jak se z toho nezbláznit? Podívejte se na naše tipy, jak co nejjednodušeji zvládnout úklid a vytvořit si pohodovou vánoční atmosféru, ve které si svátky skvěle užijete.

Proč je předvánoční úklid důležitý?

Je pravda, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Správně ale tušíte, že v neuklizené a chaotické domácnosti se bude slavnostní atmosféra hledat těžce. Tradice předvánočního úklidu má něco do sebe. Čistý a vymazlený domov vytváří sváteční atmosféru a pohodu, na kterou se o Vánocích tak těšíme. Kromě toho se chceme o vánočních svátcích věnovat rodině a přátelům, vypustit všechny starosti z hlavy a odpočinout si. Předvánoční úklid je tedy skvělou příležitostí, jak si uklidit nepořádek nejen v domě, ale také v hlavě.

jednoduchý vánoční úklid

Plán na předvánoční úklid v 10 krocích

Předvánoční úklid naštěstí není taková věda. Je faktem, že pokud doma pravidelně uklízíte, práci budete mít usnadněnou a zvládnete to poměrně rychle. Pojďme se do toho pustit. Držte se těchto jednoduchých pravidel předvánočního úklidu a výsledek bude rozhodně stát za to. Pak už na vás čeká jen lenošení.

 

1. Kdy začít s úklidem?

Někdo radí rozplánovat si úklid na dva měsíce dopředu. To se možná vyplatí u velkých objektů, případně při úklidu firem. Opravdu se chcete zabývat dva měsícem předvánočním úklidem, byť jen pár minut denně? V domácnosti s malými dětmi za zády to navíc může být poměrně stresující boj s větrnými mlýny.
My jsme zastánci toho vrhnout se na úklid po hlavě. Vyčleňte si zhruba dva volné dny a věnujte veškerou energii i pozornost pouze důkladnému úklidu a ničemu jinému. Možná jej stihnete dříve, ale je dobré počítat s časovou rezervou. Pokud máte doma šikovné pomocníky, zapojte je do procesu – rozhodně nemusíte vše zvládnout sami. Více rukou zvládne úklid rychleji. Nebo naopak – menší děti a domácí mazlíčky vyšlete na víkendový pobyt k prarodičům a vy se jednoduše pusťte do uklízecího procesu co nejvíce efektivně.

 

2. Odškrtávejte úkoly

Před začátkem úklidu si v klidu sedněte u kafe a promyslete, co všechno je potřeba udělat. Seznam vám pomůže udržet přehled a zároveň vás motivuje, když můžete jednotlivé úkoly odškrtávat. Zařaďte na seznam všechny potřebné úklidové činnosti, jako je vytření podlah, vysátí koberců, mytí oken, otření prachu a další drobné úkoly, které vás napadnou. Postupně se seznamem projděte a začněte plnit jednotlivé úkoly.

 

3. Postupujte systematicky

S gruntováním začněte od největších ploch a postupně se přesouvejte k menším detailům. Tímto způsobem se dostane všem místnostem v domě dostatečné péče. Začněte od kuchyně a obývacího pokoje, pokračujte do ložnice a koupelny a nakonec ukliďte předsíň a další vedlejší místnosti. Držte se předem stanoveného plánu a neodbočujte od něj. Tímto způsobem ušetříte čas a energii.

 

4. Vyházejte nepotřebné věci

V průběhu úklidu se zaměřte na odstranění nepotřebných věcí. Projděte si každou místnost a vyhoďte vše, co už nepoužíváte nebo co je zbytečné. Podzimní a zapomenuté letní dekorace ukliďte do sklepa, kde budou čekat na další sezónu. Vytvoříte si tím více prostoru a zároveň odstraníte věci, které překážejí. Předměty které jsou stále dobře zachovalé a mohou ještě sloužit, můžete darovat charitě nebo je prodat.

 

5. Odmrazte a vyčistěte mrazák

Jak často odmrazujete mrazák? Pokud si nevzpomenete, kdy to bylo naposledy, je na čase provést důkladné odmrazení mrazáku. Vypněte mrazák, vyndejte potraviny a mrazák nechte rozmrazit. Zima je na tuto nepopulární činnost ideální, protože potraviny můžete mezitím skladovat venku. Následně je důležité mrazák důkladně vymýt a odstranit nečistoty zevnitř i zvenku. Po očištění nezapomeňte mrazák opět zapnout a vrátit do něj potraviny.

 

6. Vyměňte povlečení a prostěradla

Vánoční úklid je skvělou příležitostí k výměně povlečení a prostěradel. Jestliže máte ve skříni ložní prádlo s vánočními motivy, nastává ten pravý čas vytáhnout jej ze skříně a dát mu po roce opět prostor zazářit. Nezapomeňte také na čistotu matrace, vysajte ji, případně vyperte. Čistá a upravená ložnice vytváří prostor pro pohodlný vánoční odpočinek. Jak provést hloubkový úklid ložnice si můžete připomenout v jednom z našich článků.

 

7. Umyjte okna, operte záclony a závěsy

Vánoční úklid je také ideálním časem na očistu oken a závěsů. Omyjte rámy oken i okna z obou stran a odstraňte veškerý usazený prach a špínu. Na mytí skel použijte mikrovláknovou utěrku, která je zárukou bezkonkurenčního lesku beze šmouh. Závěsy a záclony můžete vyprat, prostor se krásně rozvoní čistotu. Čistá okna a závěsy dodají domu svěží vzhled a propustí dovnitř více světla.

 

8. Proveďte hloubkové čištění koupelny

Koupelna je jedním z prostor, který si zaslouží důkladný úklid nejen před Vánoci. Pokud koupelně pravidelně věnujete zaslouženou péči, bude to rychlovka. Vyčistěte sprchový kout, vanu, umyvadlo a toaletu. Očistěte také poličky, zrcadlo a ostatní předměty v koupelně. Věnujte pozornost také bateriím a odpadům. Čistá a voňavá koupelna přispěje k příjemnému relaxu a komfortu během vánočních svátků.

 

9. Utřete prach a očistěte svítidla

Prach je nepříjemný nepřítel, který se usazuje na všechny povrchy a zhoršuje kvalitu vzduchu. Utřete prach ve všech místnostech na všech površích a jednou ročně si vezměte do parády také svítidla. Omyjte lampy, lustry, žárovky a další svítidla od prachu a špíny. Uvidíte, že rozdíl nebude malý. Přibude světla a zářivá svítidla dodají vašemu domovu slavnostní atmosféru.

 

10. Vysajte a vytřete podlahy

Na závěr vánočního úklidu vysajte a vytřete podlahy ve všech místnostech. Použijte vysavač na odstranění prachu, vlasů a smetí a poté podlahy důkladně vytřete. Zkontrolujte také rohy a škvíry, kde se může usazovat špína. Čisté a voňavé podlahy dodají domu dokonalý vzhled a pocit čistoty.

 

Modrý Žralok přeje

Přejeme vám, ať vám jde vánoční úklid co nejlépe od ruky a stojí vás co nejméně nervů. I když nebude všechno perfektní, netrapte se tím. Známí a rodina přijedou za vámi, ne na kontrolu toho, co by mohlo být ještě lépe uklizeno. Užijte si tento jedinečný čas strávený spolu s rodinou.

Tým Modrého Žraloka vám přeje krásné Vánoce!

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

NEZÁVAZNĚ POPTAT