předvánoční úklid

Jak jednoduše zvládnout předvánoční úklid?

Blíží se Vánoce, které jsou pro mnohé z nás nejkrásnějším časem v roce. Nepatříte zrovna mezi ty, kteří by si toto období užívali? Není se čemu divit, stačí si představit, co všechno nás v příštích dnech čeká. A není toho málo.

Současně s předvánočním časem přichází i řada povinností, jako je pečení cukroví, nakupování dárků a především úklid celého domu. Jak se z toho nezbláznit? Podívejte se na naše tipy, jak co nejjednodušeji zvládnout úklid a vytvořit si pohodovou vánoční atmosféru, ve které si svátky skvěle užijete.

Proč je předvánoční úklid důležitý?

Je pravda, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Správně ale tušíte, že v neuklizené a chaotické domácnosti se bude slavnostní atmosféra hledat těžce. Tradice předvánočního úklidu má něco do sebe. Čistý a vymazlený domov vytváří sváteční atmosféru a pohodu, na kterou se o Vánocích tak těšíme. Kromě toho se chceme o vánočních svátcích věnovat rodině a přátelům, vypustit všechny starosti z hlavy a odpočinout si. Předvánoční úklid je tedy skvělou příležitostí, jak si uklidit nepořádek nejen v domě, ale také v hlavě.

jednoduchý vánoční úklid

Plán na předvánoční úklid v 10 krocích

Předvánoční úklid naštěstí není taková věda. Je faktem, že pokud doma pravidelně uklízíte, práci budete mít usnadněnou a zvládnete to poměrně rychle. Pojďme se do toho pustit. Držte se těchto jednoduchých pravidel předvánočního úklidu a výsledek bude rozhodně stát za to. Pak už na vás čeká jen lenošení.

 

1. Kdy začít s úklidem?

Někdo radí rozplánovat si úklid na dva měsíce dopředu. To se možná vyplatí u velkých objektů, případně při úklidu firem. Opravdu se chcete zabývat dva měsícem předvánočním úklidem, byť jen pár minut denně? V domácnosti s malými dětmi za zády to navíc může být poměrně stresující boj s větrnými mlýny.
My jsme zastánci toho vrhnout se na úklid po hlavě. Vyčleňte si zhruba dva volné dny a věnujte veškerou energii i pozornost pouze důkladnému úklidu a ničemu jinému. Možná jej stihnete dříve, ale je dobré počítat s časovou rezervou. Pokud máte doma šikovné pomocníky, zapojte je do procesu – rozhodně nemusíte vše zvládnout sami. Více rukou zvládne úklid rychleji. Nebo naopak – menší děti a domácí mazlíčky vyšlete na víkendový pobyt k prarodičům a vy se jednoduše pusťte do uklízecího procesu co nejvíce efektivně.

 

2. Odškrtávejte úkoly

Před začátkem úklidu si v klidu sedněte u kafe a promyslete, co všechno je potřeba udělat. Seznam vám pomůže udržet přehled a zároveň vás motivuje, když můžete jednotlivé úkoly odškrtávat. Zařaďte na seznam všechny potřebné úklidové činnosti, jako je vytření podlah, vysátí koberců, mytí oken, otření prachu a další drobné úkoly, které vás napadnou. Postupně se seznamem projděte a začněte plnit jednotlivé úkoly.

 

3. Postupujte systematicky

S gruntováním začněte od největších ploch a postupně se přesouvejte k menším detailům. Tímto způsobem se dostane všem místnostem v domě dostatečné péče. Začněte od kuchyně a obývacího pokoje, pokračujte do ložnice a koupelny a nakonec ukliďte předsíň a další vedlejší místnosti. Držte se předem stanoveného plánu a neodbočujte od něj. Tímto způsobem ušetříte čas a energii.

 

4. Vyházejte nepotřebné věci

V průběhu úklidu se zaměřte na odstranění nepotřebných věcí. Projděte si každou místnost a vyhoďte vše, co už nepoužíváte nebo co je zbytečné. Podzimní a zapomenuté letní dekorace ukliďte do sklepa, kde budou čekat na další sezónu. Vytvoříte si tím více prostoru a zároveň odstraníte věci, které překážejí. Předměty které jsou stále dobře zachovalé a mohou ještě sloužit, můžete darovat charitě nebo je prodat.

 

5. Odmrazte a vyčistěte mrazák

Jak často odmrazujete mrazák? Pokud si nevzpomenete, kdy to bylo naposledy, je na čase provést důkladné odmrazení mrazáku. Vypněte mrazák, vyndejte potraviny a mrazák nechte rozmrazit. Zima je na tuto nepopulární činnost ideální, protože potraviny můžete mezitím skladovat venku. Následně je důležité mrazák důkladně vymýt a odstranit nečistoty zevnitř i zvenku. Po očištění nezapomeňte mrazák opět zapnout a vrátit do něj potraviny.

 

6. Vyměňte povlečení a prostěradla

Vánoční úklid je skvělou příležitostí k výměně povlečení a prostěradel. Jestliže máte ve skříni ložní prádlo s vánočními motivy, nastává ten pravý čas vytáhnout jej ze skříně a dát mu po roce opět prostor zazářit. Nezapomeňte také na čistotu matrace, vysajte ji, případně vyperte. Čistá a upravená ložnice vytváří prostor pro pohodlný vánoční odpočinek. Jak provést hloubkový úklid ložnice si můžete připomenout v jednom z našich článků.

 

7. Umyjte okna, operte záclony a závěsy

Vánoční úklid je také ideálním časem na očistu oken a závěsů. Omyjte rámy oken i okna z obou stran a odstraňte veškerý usazený prach a špínu. Na mytí skel použijte mikrovláknovou utěrku, která je zárukou bezkonkurenčního lesku beze šmouh. Závěsy a záclony můžete vyprat, prostor se krásně rozvoní čistotu. Čistá okna a závěsy dodají domu svěží vzhled a propustí dovnitř více světla.

 

8. Proveďte hloubkové čištění koupelny

Koupelna je jedním z prostor, který si zaslouží důkladný úklid nejen před Vánoci. Pokud koupelně pravidelně věnujete zaslouženou péči, bude to rychlovka. Vyčistěte sprchový kout, vanu, umyvadlo a toaletu. Očistěte také poličky, zrcadlo a ostatní předměty v koupelně. Věnujte pozornost také bateriím a odpadům. Čistá a voňavá koupelna přispěje k příjemnému relaxu a komfortu během vánočních svátků.

 

9. Utřete prach a očistěte svítidla

Prach je nepříjemný nepřítel, který se usazuje na všechny povrchy a zhoršuje kvalitu vzduchu. Utřete prach ve všech místnostech na všech površích a jednou ročně si vezměte do parády také svítidla. Omyjte lampy, lustry, žárovky a další svítidla od prachu a špíny. Uvidíte, že rozdíl nebude malý. Přibude světla a zářivá svítidla dodají vašemu domovu slavnostní atmosféru.

 

10. Vysajte a vytřete podlahy

Na závěr vánočního úklidu vysajte a vytřete podlahy ve všech místnostech. Použijte vysavač na odstranění prachu, vlasů a smetí a poté podlahy důkladně vytřete. Zkontrolujte také rohy a škvíry, kde se může usazovat špína. Čisté a voňavé podlahy dodají domu dokonalý vzhled a pocit čistoty.

 

Modrý Žralok přeje

Přejeme vám, ať vám jde vánoční úklid co nejlépe od ruky a stojí vás co nejméně nervů. I když nebude všechno perfektní, netrapte se tím. Známí a rodina přijedou za vámi, ne na kontrolu toho, co by mohlo být ještě lépe uklizeno. Užijte si tento jedinečný čas strávený spolu s rodinou.

Tým Modrého Žraloka vám přeje krásné Vánoce!

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články

NEZÁVAZNĚ POPTAT