uklizená ložnice

Jak na čistou ložnici?

Ložnice je místem odpočinku, relaxace a regenerace. Přesto, že v ní trávíme téměř třetinu života, úklidu v ložnici většinou nevěnujeme tolik pozornosti. Uspořádaný a čistý prostor má přitom na naše pohodlí a kvalitu spánku větší vliv, než si myslíme. Jaká jsou pozitiva uklizené ložnice? V tomto článku se na to podíváme a předáme vám tipy, jak ložnici co nejlépe uklidit a udržet ji čistou a svěží.

V ložnici hledáme útočiště a odpočinek po náročném dni, odhazujeme v ní tíhu stresu z práce. Měli bychom se v ní cítit příjemně a uvolněně. Aby tak tomu opravdu bylo, je třeba jedna důležitá věc. Udržovat ji uklizenou a uspořádanou. Chceme přeci vstoupit do nového dne nabití energií. Odstraňte z ložnice všechen nepořádek a nadbytečné věci. Uvidíte, že se to velmi pozitivně projeví na kvalitě vašeho spánku a odpočinku. Navíc se do svého čistého pelíšku budete o to více těšit!

 

6 TIPŮ pro velký úklid ložnice

Musíte se do úklidu přemáhat? Úklid v ložnici nemusí být složitý, stačí mít plán a držet se jednoduchého postupu. Většinou se vyplatí úklid moc dlouho neodkládat, proto se do něj pojďte s námi pustit třeba hned.

 

1. Začněte vyhazovat

Ano, tak zní první a základní pravidlo úklidu, které od nás uslyšíte velmi často. Vyhazujte. Nepořádek je totiž velkým zlodějem energie a může narušit odpočinek ve vaší ložnici. Odstraňte veškerý nepořádek a vyhoďte všechny věci, které nepotřebujete nebo které vám brání v udržování čistoty. Někdy máme tendenci z ložnice vytvořit odkladiště málo využívaných věcí jako je rotoped, krabice. Oblečení odkládáme na křeslo, v horším případě na zem. Dobrá zpráva je, že pokud tyto přebytečné věci z ložnice odstraníte, úklid už vám příště nezabere hodiny.

 

2. Nechte vaší postel vydýchat

Otevřete okno a pusťte se do toho. Pokud to konstrukce vaší postele dovolí, otevřete ji a pusťte k ní čerstvý vzduch. Sundejte peřiny a matrace, postel důkladně vysajte a vlhkým hadrem vytřete i vnitřek postele. Věděli jste, že místo pod postelí patří k nejméně uklizeným místům v bytě?
Během spánku se potíme, proto se v potahu matrace hromadí soli, tuky, dusíkaté a jiné látky. Minimálně dvakrát ročně proto vyperte i potahy matrace. Perte dle pokynů na štítku, kvalitní potahy většinou bez problému snesou teplotu 60 °C.

 

3. Převlečte postel, peřiny a polštáře

Svlékněte postel, peřiny a polštáře, pořádně je vyprašte a nechejte větrat na sluníčku. Místnost také vyvětrejte. Podle odborníků by se mělo ložní prádlo měnit dvakrát měsíčně, ideálně každý týden. Je to logické, protože v posteli trávíme třetinu svého dne. Na povrchu postele se hromadí odumřelé kožní buňky, vlasy, lupy a různé biologické stopy a stávají se hostinou pro roztoče.
Češi převlékají postel do čistého v průměru jednou měsíčně. Co říkáte, není na čase tento zvyk přehodnotit? Na závěr úklidu nezapomeňte dopřát své posteli čistý a svěží kabátek.

 

4. Jděte do hloubky

Abyste se v ložnici cítili příjemně, je potřeba uklidit i na místech, které nejsou na první pohled vidět. I skrytý nepořádek působí nepříznivě na naši duševní pohodu. Pravidelný úklid skříní a šuplíků nám pomůže udržet v nich pouze potřebné a funkční věci. Věci, které jste více jak rok nepoužili pravděpodobně již nepotřebujete a můžete je například prodat nebo darovat na charitu.

Vytřete vlhkým hadrem nahromaděný prach a nečistoty, oprašte knihy. Na nočním stolku udržujte pouze pár nejnutnějších věcí.

 

5. Umyjte okna a vyperte záclony

Čistými okny vstoupí do vaší ložnice více světla a v místnosti se rozprostře lepší energie. Držte se zásady, že úklid začíná shora, zamezíte tomu, aby se prach dostal na již uklizené povrchy. Sundejte záclony a závěs, umyjte garnyže a lustr.
Potom se můžete pustit do mytí oken. Na okna použijte speciální čisticí prostředky na sklo. Skvělý a osvědčený pomocník je utěrka z mikrovlákna, díky ní dosáhnete jedinečného lesku beze šmouh. Nezapomeňte ani rámy oken z vnitřní i vnější strany. Péči dopřejte i roletám a žaluziím.

 

6. Očistěte další povrchy, na závěr vytřete

Není jistě překvapením, že se prach usazuje i na podlahových lištách, rostlinách, ale i na stěnách. Zkontrolujte pavučiny v rozích, stěny můžete očistit teleskopickou prachovkou. Vytřepejte koberečky, očistěte veškeré povrchy i nábytek ve vaší ložnici.
K úklidu použijte speciální přípravky na daný typ povrchu, materiály pěkně prokouknou, když jim bude dopřána náležitá péče. Podlahu vytřete až úplně nakonec. Použijte ideálně ekologický prostředek na podlahy a ujistěte se, že je podlaha zcela čistá.

úklid ložnice

Proč uklízet v ložnici?

Prostředí, ve kterém pobýváme nás bezpochyby velmi ovlivňuje. Představte si, že se po náročném dni vrátíte z práce do neuklizené domácnosti. Většina z nás se bude cítit více unaveně než obvykle, demotivovaně, na některé padne splín. Je to způsobeno propojením naší mysli s okolním prostředím.
Úklid vaší ložnice by neměl být považován za rutinní povinnost, ale za investici do vašeho pohodlí a kvality spánku. Čistá a vzdušná ložnice nám pomůže dosáhnout lepšího spánku a poskytne nám klidný relaxační prostor. V uspořádaném prostoru může proudit energie a naše mysl se může uvolnit a snáze se dostat do stavu klidu potřebného k hlubokému spánku. Ráno se budeme cítit odpočatě, zlepší se nám koncentrace i produktivita.

 

Jak udělat z ložnice uklidňující útočiště

Vaše ložnice by měla být místem, které na vás působí příjemně. Přinášíme pár jednoduchých tipů, jak udělat z vaší ložnice uklidňující útočiště.

 

Ustelte si každé ráno

Ustlat si každé ráno a vyvětrat by měl být malý rituál, který vám dopřeje první pocit úspěchu v novém dni. Kromě toho, že ustlaná postel vypadá lépe, pomáhá nám to vytvořit disciplínu, která se v životě nejednou hodí. Vyvětrat peřiny a odvést tak nadbytečnou vlhkost je navíc velmi důležité pro naše zdraví, předchází se tak vzniku plísní a nadměrnému množení roztočů. Znáte ten pocit, když se večer vrátíte do uklizené a čisté ložnice?

 

Zvolte jemné a uklidňující barvy

Podle Feng-šuej barvy ovlivňují náladu, vztahy, ale i štěstí a prosperitu. Do ložnice se hodí tišící barvy jako slonovinová nebo ecru, také harmonizující odstíny šedé. Například modrá, zelená nebo fialová jsou známé pro své uklidňující účinky. Přírodní a zemité barvy patří harmonii a vyrovnanosti.

 

NÁŠ TIP: Rostliny produkující kyslík

Pořiďte si do ložnice tchýnin jazyk. Ano, tu kytku! Že kytky do ložnice nepatří? Tato nenáročná rostlina patří k malé skupině rostlin, které produkují v noci kyslík. Tchýnin jazyk si tak do ložnice bez obav pořiďte, kvalitě vašeho spánku to velmi prospěje.

 

Zbavte se veškeré elektroniky

Minimalizujte elektroniku ve vaší ložnici, ideálně se jí zbavte úplně. Vytvoříte tak klidný a ničím nerušený prostor bez rušivých elementů, který je ideální pro regeneraci a odpočinek. Odložením elektronických zařízení před prahem ložnice vám navíc může vzniknout prostor pro čas kvalitně strávený s vaším partnerem.

 

ŽRALOČÍ TIP:

Nedokážeme ovlivnit, jak si odpočinete ve své ložnici. My vám nabízíme to, co umíme nejlépe – precizně uklidíme vaši pražskou kancelář. Jsme úklidovka Modrý Žralok, která ví, že dokonale uklizená kancelář zlepší nejen vaši produktivitu, ale i psychickou pohodu na pracovišti. A to se vyplatí.
Chcete si to ověřit na vlastní kůži? Je to snadné, ozvěte se nám a domluvte si s námi schůzku.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?‍

Jak se zbavit zápachu v kuchyni? Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem

Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT