úklid autosedačky ručním vysavačem

Dejte auto do pucu aneb jak si poradit s úklidem vozu

Nejen úklid domácnosti, kanceláří nebo společných prostor je nezbytný. Také úklid interiéru našeho vozu by mělo patřit mezi priority všedních dní a tento úklid by neměl být podceňován. Přinášíme pár tipů, na co nezapomenout a čemu věnovat zvýšenou pozornost, abyste se vy i vaši nejbližší na cestách cítili komfortně.
Není nutné jet za každou cenu do drahé myčky nebo k profesionální úklidové firmě zaměřené na úklid interiérů vozu, pořádný „jarní“ úklid zvládnete sami. Je to ekonomičtější a pocit z dobře odvedené práce je přeci k nezaplacení.

Několik tipů, jak na to….

 

Úklid od podlahy

Podlaha vozu dostává nejvíce zabrat, a proto bývá nejšpinavější a s tím je i spojená nejtěžší část úklidu. Začít od podlahy je krok číslo jedna. Vyjměte všechny koberce, vysajte je a ty gumové můžete za pomocí univerzálních čističů omýt teplou vodou. Zaměřte se na důkladné vysátí podlahy včetně prostoru pod sedačkami a zavazadlového prostoru.


Sezení jako v bavlnce

Další a také velmi důležitá část, která přichází na řadu je čištění sedaček, tuto část rozhodně nepodceňujte. Sedět na čistém je přeci prioritou každého z nás. Autosedačky jsou velmi náchylné k zachytávání různých nečistot, které nemusíte ani na první pohled vidět. Pro ty nejodolnější nečistoty můžete použít speciální přípravky určené přímo na sedačky. Pokud je vaším častým spolucestujícím psí mazlíček, můžete se poohlédnout po speciálních přípravcích na odstranění psích slin. Stejnou, mnohdy i větší péči si zaslouží kožené sedačky, pro které jsou na trhu dostupné také ošetřující přípravky, které ochrání kůži. Díky těmto přípravkům prodloužíte jejich životnost a zároveň osvěžíte jejich vzhled.

 

Účinně proti prachu

S prachem zabojujete pomocí utěrek z mikrovlákna, všestranný pomocník, který odstraní jemné nečistoty. Dalším řešením je použít čistící prostředek na plasty, které nastříkáte přímo na utěrku nebo můžete použít vlhčené ubrousky určené na plastové povrchy. Mnoho autosalónů nebo čerpacích stanic nabízí speciální prostředky a vlhčené utěrky určené k čištění interiérů vozu. Doporučujeme volit ty bez olejových částic. Olej sice pomůže ošetřit povrch a zanechá lesk, ale tyto ubrousky nejsou všestranné na každý povrch. Na závěr můžete použít osvěžovače, které příjemně provoní celý interiér vozu.

čištění interiéru vozu

Nezapomeňte na klimatizaci

Pravidelnou údržbou a čištěním klimatizace zajistíte správnou účinnost a prodloužíte i životnost. Za pravidelnou údržbu klimatizace vám poděkuje i vaše zdraví. Ve výparníků se kvůli kondenzované vodě daří mnoha škodlivým mikroorganismům, které vdechujete. Hodit se může set pro komplexní čištění přes ventilaci. Účinně vyčistíte klimatizaci a ochráníte sebe i své spolucestující.

 

Dokonalý výhled

Dokonalý výhled přes čistá okna je důležitý, nejen pro doladění dokonalého vzhledu, ale také pro vaši bezpečnost. Ocení ho i spolujezdci. Tento krok nechte až na závěr, abyste si je během úklidu zbytečně znovu neumazali. Mastný film a případné čmouhy odstraníte pomocí speciálních sprejů na okna, předejdete tak oslnění od protijedoucích vozidel nebo slunce. Na zamlžování oken vám poslouží sprej proti mlžení, vlhkost v kabině vozu pohltí odvlhčovací pytlíčky.

 

Svěží vůně

V závěru, kdy váš vůz září čistotou a leskne se ze všech stran můžete celý váš úklid korunovat pěknou a svěží vůní. Nezapomeňte, že můžete vybírat z klasických stromečků, ale také z vůní v designových obalech nebo těch, které připevníte k ventilaci. Možností máte spousta.
Budete se tak cítit ve vašem voze a na všech cestách příjemně. Ve vozu trávíte určitě spousta času a mnohdy je hygiena a základní úklid podceňován. Nikdy však nezapomínejte na to, že čistota je půl zdraví. Navíc když uvidíte, jak se auto blýská, budete mít ze své práce opravdu dobrý pocit.

 

Žraločí tip:

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří raději sáhnou po přípravcích bez chemie nebo těch zcela přírodních, přinášíme pár tipů, po čem sáhnout:

  • Zubní kartáček – samotný kartáček s těmi nejměkčími vlákny pomůže vyčistit bez jakýchkoliv prostředků textury plastů nebo škvíry v palubní desce, volantu či ve dveřích.
  • Jedlá soda – odstraníte skvrny z čalounění. Stačí posypat, nechat pár hodin působit a vysát. Dočistit můžete případně mýdlovou vodou.
  • Ocet s vodou – smíchaná voda s octem v poměru 50:50, namočit, nechat 15 minut působit a otřít vlhkým hadříkem
  • Vlastní osvěžovač vzduchu – soda nahradí i chemické osvěžovače interiéru. Nasypte sodu do malé nádobky (postačí sklenička od malé marmelády), aby byla zhruba z ¼ plná. Nakapejte do ní 5 kapek esenciálního oleje s vůní dle vlastního výběru a překryjte nádobku prodyšnou látkou. Takový osvěžovač nejen provoní interiér, ale také pohltí všechny nežádoucí pachy. Skleničku můžete umístit do přihrádky pod palubní deskou nebo do dveří.
  • Olivový olej – poslouží pro leštění kůže nebo palubní desky

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

NEZÁVAZNĚ POPTAT