Čím vyčistit koberec

5 tipů našich babiček, jak vyčistit koberec

I když jsou aktuálně hladké podlahy trendem, uznejte sami, že i koberec má něco do sebe. Měkoučký koberec nejen udržuje naše nohy v teple, ale také dotváří atmosféru útulnosti. Jak už to ale bývá, netrvá to dlouho a začnou na něm ulpívat první skvrny. Dnes existuje několik způsobů jak efektivně koberec vyčistit. Jak ale tento problém řešily naše babičky? Podívejte se s námi na jejich triky.

Na trhu dnes existuje spoustu profesionálních čisticích přípravků, kterými vám úklidové firmy zajistí dokonale vyčistěný koberec. Chcete doma vyzkoušet ekologičtější varianty našich babiček? Není problém. Berte ale na vědomí, že úklid s využitím tradičních postupů vás pravděpodobně bude stát více úsilí i času. Pojďme se už ale podívat na metody úklidu našich babiček. Nad některými budete možná kroutit hlavou.

 

Jak udržovat koberec

Koberce se liší. Malé, velké, z různého materiálu, mají jinak vysoký vlas. Pokládáme je na místech, kde chceme mít teplo od nohou nebo kde si hrají děti. Co ale mají společné je, že jsou lapači prachu a časem i špíny. Stávají se tak útočištěm bakterií a roztočů. Co se týká údržby koberců, časem narazíte na to, že i vysavač má své limity. Skvěle sebere drobné smetí, vlasy i drobečky. Při čištění zašlých, mastných a houževnatých skvrn je však už bezmocný. Pokud se vám nestane nějaká větší nehoda, je těchto skvrn zpočátku poskrovnu. Jak jde čas, vidíte sami, že je váš koberec v čím dál tím horší formě a působí zašle. Jak mu po vzoru našich babiček dopřát pořádnou očistnou kúru?

 

1. Univerzální jedlá soda pomůže s koberci

Na ušpiněné koberce měly naše babičky jeden fígl. Tato metoda může být i dnes velmi efektivní. Jak tedy na to? Vystačíte si s jedlou sodou. Doporučujeme doma neustále držet její železnou zásobu, protože je opravdu velmi univerzálním pomocníkem. Abyste byli při čištění koberce maximálně pečliví, odstraňte z něj nejprve všechny věci i nábytek.

Tato metoda je neuvěřitelně snadná. Posypte povrch koberce jedlou sodou a určitě s ní nešetřete, není na tom co pokazit. Můžete ji nechat působit na sucho – sodu do koberce ručně vetřete, aby mohla působit i na spodní vlákna. Povrch můžete také pokropit horkou vodou. Sodu nechejte působit několik hodin a počkejte až koberec pořádně vyschne, ideálně přes noc. Jedlá soda dokáže velmi efektivně absorbovat nečistoty i pachy. Nakonec ji z koberce jemně vysajte. Váš koberec znovu zazáří jako nový.

 

2. Sůl – účinný společník na čištění koberců

Možná jste slyšeli o použití soli na skvrny od rozlitého červeného vína. Tady platí, že pro úspěch této metody je rychlost zásadní. Na dotčené místo nasypejte co nejdříve hrst soli a nechte působit. Sůl můžete použít i na vyčištění celé plochy koberce. Postup je stejný jako u sody. Posypejte celou plochu a nechejte působit přes noc. Pro větší účinek můžete sůl smíchat s vodou a vytvořit hustou pastu, tu rozetřít až do spodních vláken koberce. Ať už sůl používáte suchým nebo mokrým způsobem, nechejte několik hodin působit a nakonec důkladně vysajte.

Jak vyčistit koberec?

3. Zelí na koberci překvapí

Na talíři vás tato potravina jistě nepřekvapí. Zelí ale i jako přípravek na čištění koberců dosahuje nezanedbatelných kvalit. Použít můžete čerstvé i kysané. Jedinou nevýhodou kysaného zelí je jeho charakteristický zápach. Budete se muset smířit s tím, že to u vás bude nějakou dobu vonět jako ve velkovýrobně kysaného zelí.

Nebo vyzkoušejte čerstvé zelí. To nakrájejte na tenké proužky. Čerstvé, případně kysané zelí, smíchejte s větším množstvím soli a po odležení je důkladně zbavte šťávy. Následně zelí vrstvěte do kupiček na ušpiněná místa a vtíráním se snažte dostat až ke spodním vláknům. Na postižených místech nechte zelí několik hodin působit. Můžete si všimnout, že zelí začne brzy měnit barvu, jak do sebe začne natahovat nečistoty z koberce, kterých se chceme zbavit. Po pár hodinách zelí odstraňte a koberec nechte pořádně vyschnout, můžete jej vytřít froté ručníkem. Na závěr důkladně vyluxujte.

 

4. Na mastné skvrny na koberci hladkou mouku

Na mastné skvrny na koberci můžete použít hladkou mouku. Vtírejte ji do mastných skvrn, poté nechte chvíli působit. Následně mouku vykartáčujte a nakonec vysajte. Barvu koberce oživte mokrým hadříkem namočeným v roztoku octa a horké vody.

 

5. Jak odstranit vosk nebo žvýkačku z koberce?

Při odstraňování vosku ze svíček využívaly naše babičky nahřátou žehličku. Tu nejdříve nechte důkladně nahřát. Abyste koberec nespálili, použijte ručník nebo noviny, přes které vosk jemně přežehlete. Z ručníku půjde vosk dobře sloupnout a noviny rovnou vyhoďte.

Zašlapaly děti žvýkačku do koberce? Na řadu přichází čištění s využitím chladného efektu. Z mrazáku vytáhněte kostky ledu a žvýkačku a její okolí jimi přetírejte. Žvýkačka krásně zkřehne a snadno ji odstraníte. Tímto způsobem si dobře poradíte i s kousky vsáklé čokolády.

 

Žraločí tip:

Chystáte se na domácí čištění koberce? Dnes existují moderní čisticí přípravky, s kterými koberec hravě vyčistíte. Nebo vyzkoušíte jeden ze způsobů našich babiček?

Pokud se vám nelíbí nevábné fleky na koberci u vás v kanceláři, babské rady nechte stranou. Vsaďte na jistotu. Není nic jednoduššího než to oznámit odpovědné osobě a povolat profesionály z úklidové firmy. Ti budou vašim kobercům věnovat náležitou profesionální péči.

My se žádných výzev ani skvrn na koberci nebojíme. Zavolejte Modrého Žraloka!

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jednorázové využití úklidové firmy

Jak jednorázově využít úklidovou firmu?

Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.

NEZÁVAZNĚ POPTAT