čistá domácnost s mazlíčky

Jak mít domácího mazlíčka a zároveň čistou domácnost

Máte doma pejska, kočičku nebo jiného podobného chlupatého přítele? Určitě dobře víte, že udržet domácnost bez chlupů je celkem tvrdý oříšek. Pokud jste si zatím kvůli problémům s chlupy žádného mazlíčka nepořídili, ale toužíte po něm, děláte chybu. Myslíte si, že se byt ani oblečení nedá udržet bez chlupů? Rozhodně to možné je, ba dokonce zjistíte, že to není zase tak složité.

 

Pravidla jsou důležitá!

Už před pořízením mazlíčka byste si měli stanovit, jasná pravidla. Jde o to, do jakých částí nebo místností nebude mít přístup. Řeč je především o posteli, gauči, koženkové nebo kožené pohovce nebo například o prostory, kde jsou drahé a náchylné věci k rozbití. Pokud toto mazlíčka naučíte od prvního příchodu domů, časem to pro něj bude rutina a naučí se pouze na své místo, obvykle to bývá pelíšek nebo deka.
Pokud se však rozhodnete se svým mazlíčkem sdílet vše, je nutné počítat s tím, že bude i intenzita úklidu mnohem vyšší. Především postel a ložní prádlo byste měli převlékat minimálně jednou týdně. Nezapomínejte na to, že vše se ukládá i do matrací. Tu prát každý týden nebudete, ale nemělo by chybět hloubkové čištění, a to minimálně jednou za rok. Od věci není ani pořízení chrániče matrací. Pokud dovolíte vstup do dětského pokoje, měli byste dbát na zvýšenou dezinfekci dětských hraček a praní plyšových hraček.
I když dbáte na zvýšenou hygienu svého mazlíčka – myjete ho po každém pobytu venku, nezapomínejte, že např. pejsek se dostane skoro všude a v srsti se i tak může držet mnoho bakterií. Nezapomínejte na pravidelné kartáčování, platí to i u krátkosrstých plemen.

 

TIP MODRÉHO ŽRALOKA

Pro zvýšení efektivity úklidu čalouněného nábytku nebo plyšových hraček vám pomůže pára, která je naprosto bez chemie, dezinfikuje a zničí až 99 % bakterií. Můžete vyzkoušet např. parní čističe nebo různé ruční napařovače.

 

Úklid vezměte od podlahy

Pobyt vašeho mazlíčka si nejvíce bude pamatovat vaše podlaha. Nejen chlupy, ale také bláto nebo písek se na podlaze nejvíc drží a je především vidět. Když se mazlíček proběhne, vše se začne vířit a velice snadno se dostane do dalších místností. Pokud máte koberce, na nich to nebude na první pohled vidět, ale rozhodně se to tam schová a dokud to nevysajete, bude to tam. Nezapomínejte, že u koberců platí úklid dvojnásob, tedy jednou týdně rozhodně stačit nebude. Rozhodně byste měli zvážit pořízení vysavače se speciálním nástavcem na chlupy či turbokartáčem.
Možností, jak se všeho zbavit je několik. Můžete využít vlastní síly a zametat od rána do večera anebo si úklid usnadnit všemožnými pomocníky, které nám dnešní doba nabízí. Ideální je mít bezdrátový vysavač, který kdykoliv zapnete a filtr následně jednoduše vyčistíte, zároveň je možné si úklid zcela usnadnit a nechat si uklízet, i když nejste doma. Boom robotických vysavačů stále přetrvává a vybírat můžete z desítek druhů, záleží jen na vás, jaká bude samotná investice do takového pomocníka. Můžete si pořídit od nejlevnějších pro běžné udržování úklidu nebo dražší, které si sami za pomocí aplikace ve vašem telefonu naprogramujete a sledujete, jak uklízí, zatímco vy jste v práci nebo na nákupech.
Dalším trendem je ruční vysavač s mopem, vysáváte a zároveň vytíráte, tedy „dvě mouchy jednou ranou“, úklid je nejen rychlý, ale také efektivní.

domácí mazlíčci a úklid

Nejlepší volba úklidu? Rozhodně omyvatelný povrch

Pokud se právě rozhodujete, jak přizpůsobit domácnost pro vás a vašeho domácího mazlíčka, rozhodně myslete na co nejvíce omyvatelných povrchů. Vhodnou volbou je vinyl nebo přírodní linoleum, oba materiály jsou voděodolné. Měkčené PVC jsou dnes již dostupné i v protiskluzové variantě. Další klíčovou složkou je vysoká odolnost, tedy při výběru podlahy myslete na to, že jakákoliv rýha se ve strukturovaném povrchu lépe schová.

 

TIP MODRÉHO ŽRALOKA

Pokud máte mazlíčka, který extrémně líná, zkuste zvolit podlahovou krytinu v barvě srsti vašeho chlupáče.

domácí mazlíčci a úklid - kočka

Čistý a svěží vzduch

Majitelé zvířecích mazlíčků po čase automaticky přestanou vnímat jejich přítomnost, a to se automaticky promítne do typického „pachu“, který se pak může nést celým bytem. Jednoduchým a účinným řešením jsou pak pomocníci na osvěžení a čištění vzduchu, např. automatické aroma difuzéry, které díky přírodním esenciálním olejům provoní celou domácnost, a to dokonce bez chemie. Opět můžete sáhnout po oblíbených vůních, jen nezapomínejte, že čím silnější vůně, tak sice voňavější domácnost, ale mazlíčci to mohou vnímat mnohem citlivěji než my lidé 😊.
Pro osvěžení a čištění vzduchu od všudy přítomných bakterií jsou skvělé čističky vzduchu, ocení je především alergici.

domácnost - osvěžovač vzduchu

Úklid s domácími mazlíčky – po čem sáhnout…

Úklid s domácími mazlíčky může být náročnější, ale pokud zvolíte správnou techniku a čistící prostředky, bude úklid opět efektivní a navíc šetrný, a to pro všechny členy domácnosti.

Třemi největšími, šetrnými a zdravotně nezávadnými pomocníky jsou – ocet, voda a citrón.
Co se týče osvěžení vzduchu, měli bychom vynechat chemické, které mohou způsobit řadu problémů mezi které patří např. podráždění sliznice a s tím spojeného oslabení imunity. Zvířecí sliznice je přitom několikanásobně citlivější než sliznice lidská, organismus domácích mazlíčků je vůči toxickým chemickým látkám vnímavější než ten lidský. Skutečně sáhněte po esenciálních olejích, ne vůních agresivních, ale příjemných. Pro výrobu domácího osvěžovače vzduchu je základní ingrediencí opět jedlá soda a citrónová šťáva.

Další články
zápach v kuchyni

Jak se zbavit zápachu v kuchyni?‍

Jak se zbavit zápachu v kuchyni? Přijdete na návštěvu a tam vás přivítá nelibá vůně? Uznejte sami, že zápach dokáže velmi rychle zkazit první dojem

Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT