generální úklid

10 věcí na které nezapomenout při generálním úklidu

Zdálo by se, že úklid domácnosti je jednoduchý a každý ví, jak na to. Ukazuje se ale, že udržování čistoty v domácnosti si často ztěžujeme nesprávným zdvojováním určitých návyků. Stačí použít osvědčené triky, díky kterým naše úsilí nepřijde vniveč. Zjistěte, na co nesmíte zapomenout, aby bylo uklízení efektivní a nezabralo příliš mnoho času.

 

1. Řádná organizace je základ

Dům můžete uklízet v určený den (většinou sobota) nebo strávit úklidem nějaký čas každý den. Postupným každodenním úklidem bytu bude váš byt zářit vždy, nejen o víkendech. Navíc můžete celý víkend strávit odpočinkem. Každý den v týdnu můžete dělat něco jiného, samozřejmě s ohledem na rozdělení povinností. Ani nebudete mít pocit, že děláte generální úklid. Tento způsob úklidu je velmi nápomocný před vánočním úklidem, kdy ani jeden den úklidu nestačí.

 

2. Uklízejte efektivně ve směru hodinových ručiček

Abyste svůj byt či dům uklízeli co nejefektivněji a nejrychleji, dělejte vše po směru hodinových ručiček – zleva do práce a shora dolů. Díky tomu vám nic neunikne a nebudete muset v úklidech ustupovat. Pamatujte, že vysávání nebo zametání a následné čištění podlah jsou poslední kroky, které je třeba provést. Začněte vrácením věcí, přejdete k utírání prachu, čištění dřezů a mytí oken.

 

3. Začněte utíráním prachu

Pravidla pro efektivní úklid by měla být jasná – před vysáváním a čištěním podlah otřete prach. K setření prachu používejte kuchyňské utěrky z mikrovlákna nebo speciální elektrostatické ubrousky. Držte se pravidla: shora dolů. Nejprve otřete vyšší části nábytku, protože bude klesat ke spodním částem.

 

4. K čištění použijte ocet

Nemusíte investovat do specializovaných čisticích prostředků. Využijte sílu obyčejného octa, který určitě máte ve své kuchyňské skříňce. Pokud ne, je na čase se jím zásobit, protože se opravdu hodí pro mnoho činností v domácnosti. Ocet je užitečný pro čištění oken bez šmouh. Stačí smíchat 2 lžíce bílého octa s 3,5 litry vody a tímto roztokem umýt okna.

 

5. Vsaďte na přírodní způsoby čištění nábytku

Dobře vyleštěný nábytek je odrazem rčení, že „dům září čistotou.“ Použijte pár kapek citronové šťávy a olivového oleje (v poměru 1:1), aby se leskly. Směs naneste na čistý hadřík a začněte leštit nábytek. Citron a olivový olej budou fungovat jako specializovaný leštící vosk.

 

6. Záclony vyperte jednoduše

Kuchyňskou sůl určitě doma máte. Dodá vašemu nádobí nejen chuť, ale také pomůže s úklidem domácnosti. Použijte jej při praní záclon. Před posledním mácháním nasypte hrst soli, aby byly závěsy sněhově bílé a po pověšení dobře seděly.

 

7. Nezapomeňte dobře vyčistit spáry a koupelnové zrcadlo

Koupelnové spáry jsou místa, která se obtížně čistí a drhnout je většinou o dovolené. Existuje však snadný způsob, jak se s nimi rychle vypořádat. Na kartáček, který už nepoužíváte, naneste zubní pastu a začněte čistit spáry. K čištění spárovací hmoty můžete použít i speciální kartáč. Nečistoty by měly postupně mizet!

čištění mikrovlnky

8. Nevynechávejte ani mikrovlnku

Mikrovlnná trouba špinavá od ohřátého nádobí je skutečné zlo! Zaschlé zbytky omáčky a mastné skvrny se obtížně odstraňují a to i pomocí saponátu. Jedlá soda si s tímto problémem poradí. Rozpusťte 3 lžíce jedlé sody v 1 sklenici vody a ohřejte ji v mikrovlnné troubě po dobu 4 minut. Stěny trouby otřete suchým hadříkem – nečistoty by měly snadno zmizet.

 

9. Vsaďte na organizéry

Máte doma plno věcí, které nemají své stálé místo? Vsaďte na nejrůznější krabice, krabičky a praktické organizéry. Ty využijete při úklidu spodního prádla i čistících prostředků. Budete mít vždy po ruce a vždy budete vědět, co kde máte.

 

10. Uklízíte neradi nebo na to nemáte čas? Oslovte úklidovou firmu

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Další články
Jak vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie?

Jak snadno vyčistit žaluzie? Žaluzie slouží především jako ochrana před přímým slunečním světlem, ale chrání nás i před zvědavými pohledy zvenčí, dodávají pocit soukromí a

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku Pračka patří mezi moderní spotřebiče, bez kterých si svůj každodenní život už ani neumíme představit. I když nám přináší úsporu našich sil

NEZÁVAZNĚ POPTAT