Koberec a čalounění nechte vyčistit alespoň jednou za rok

Náš domov by bez čalouněných výrobků a koberců vypadal podivně. Spíše by připomínal vazební celu, než útulné zázemí, jenže mít doma sedací soupravu, zdravotní matraci a kusový či metrážový koberec přináší jistá úskalí. Jsou to totiž textilie a ty vyžadují minimálně stejnou pozornost, jako naše oblečení. Jakmile propotíte a zašpiníte tričko, nátělník, kalhotky nebo ponožky, odložíte je do koše na prádlo a posléze končí v pracím bubnu, ale co koberec a vaše židle v kuchyni?
Proč čistit čalounění
I když usedáte na kancelářskou židli nebo na křeslo v obýváku v čistém oblečení, nikdy se neubráníte alespoň letmým dotekům holou kůží jejich čalounění. Za určitý čas se čalounění pokryje vaším mastným potem a ten se snadno smísí s prachovými částicemi, načež se tu vytvoří lepkavá, mazlavá zašedlá hmota – podobně jako na koberci. Sáčkový vysavač si s tím neporadí, musí se to vyčistit speciálním strojem a čisticími prostředky.
Proč čistit matrace
Každá matrace, i ta nejdražší, zdravotní – sendvičová, určená pro osoby ohrožené dekubity, se jednou zašpiní. A nejen to, v matracích se pohybují miliardové kolonie drobných roztočů, kterým chutná odumřelá kůže a náš pot. Roztoči sami o sobě nejsou nebezpeční, ale produkují výkaly, které bývají zdrojem alergií a jiných zdravotních potíží – výkaly roztočů vstřebáváme pokožkou nebo je vdechujeme přímo do plic, a odtud pak vstupují do našeho krevního oběhu.
Proč čistit koberce
Koberce sice pravidelně vysáváme, a tak se zdá, že jsou čisté, ale nepodléhejte této klamné iluzi. Žádný vysavač nezvládne nasát všechen prach, a co víc, koberec je chůzí v ponožkách, v silonkách nebo naboso ještě více zasažen lidským mastným potem než čalounění židlí. O jeho rozklad, provázený typickým sirným zápachem, připomínajícím nemyté bosé nohy, se postarají kmeny bakterií. Proto by se měl koberec nechat vyčistit alespoň jednou nebo dvakrát do roka, v závislosti na tom, jak často je zatěžován vaší chůzí.