Jak uklidit rolety a dřevěné povrchy
Dan Zelinka
Rolety, žaluzie nebo obecně stínící technika je rozhodně nenáročná na údržbu. Není zapotřebí kupovat žádné drahé přípravky. Sáhněte po tom, co máte běžně doma. Navíc vás to nebude stát ani hromadu času, běžná údržba bude hotová za několik desítek minut.
Až už uklízíte domácnost nebo kancelář, není potřeba lámat hůl, vše se dá za pomocí toho, co máte běžně k dispozici.
Jak vyčistit rolety a žaluzie
Díky jednoduchosti čištění nemusí čištění rolet a žaluzií patřit mezi generální nebo méně časté úklidy. Můžete si zahrnout do programu rutinního úklidu. Při běžné údržbě není zapotřebí sundávat rolety z oken. Pokud se však rozhodnete odstranit větší nečistoty, pak je zapotřebí rolety sundat. Nejdřív si však ověřte, jaký závěsný systém je u rolet a žaluzií použit, abyste předešli případnému poškození.
Prach a drobné nečistoty odstraňujte za pomocí prachovky, suchého nebo vlhkého hadříku. Pro drobné nečistoty a prach je také dobré sáhnout po vysavači, nezapomeňte na to, že je zde pak zapotřebí snížit intenzitu síly vysávání – výkon. Zde byste způsobili více škody než užitku.
V případě skvrn či většího znečištění je dobré sáhnout vždy po jemném čistícím prostředku. Vždy s přípravky zacházejte opatrně, ujistěte se, co obsahuje ať Vám to neponičí látku, nebo strukturu. Pro jistotu si můžete vždy čistící prostředek otestovat na kousku přesahující látky nebo ve vrchní části, co není tolik na očích. Pokud testování proběhne v pořádku, můžete prostředek použít na čištění.
NÁŠ TIP!
Pokud nevíte, kde hledat šetrný čistící prostředek, tak se poohlédněte po ekologických přípravcích. Použijte takový, který je vyrobený z přírodních zdrojů jako je například palmový nebo olivový olej. Žlučové mýdlo je také přeborník v rozpouštění různých skvrn, je běžně dostupné v drogeriích, a ještě stojí pár desítek korun. Seženete ho v tuhé i tekuté formě.
Na odolné skvrny sáhněte po kombinaci jedlé sody a citrónové šťávy (v našem dalším článku), kde najdete tipy a rady, jak si vytvořit vlastní domácí prostředek. Tato směs si poradí se skvrnami všech původů. Samotná jedlá soda, bez vody, je vhodná i na mastné skvrny. Pokud máte problém, že jsou vaše rolety mastné nebo máte doma kuřáka, zasypte je jedlou sodou a nechte působit. Následně jednoduše odstraníte za pomocí vysavače. Pokud Vás trápí naopak plíseň, tu odstraníte za pomocí roztoku ze saponátu a pracího prášku.
Zkusili jste vše a skvrny nemůžete odstranit? Pak je zapotřebí si objednat čištění od profesionálních úklidových firem. Někdy je to ve výsledku jednodušší způsob než se do nekonečna trápit a koukat na skvrny, o kterých si myslíme, že už tam zůstanou.
Čím rolety nečistit a na co si dát pozor?
- Na rolety nedoporučujeme používat agresivní saponáty. Pokud i tak uznáte za vhodné, že to chcete s vámi zvoleným přípravkem vyčistit, vždy otestujte na kousku látky, jakou to bude mít reakci.
- Vyhněte se savu! Pokud se někde objeví plíseň, zbavte ji octovou vodou nebo roztoku s octem. Pozor – ani v případě plísní na oknech nepoužívejte savo nebo prostředky obsahující savo. Pokud chcete savo použít, rolety sundejte.
- Neperte v pračce a ani nežehlete, protože by se látka potrhala.
- Vyvarujte se drsným kartáčům nebo pískovým čističům. Používejte pouze látkové hadříky nebo nano houbičky.
- Po každém čištění nechte rolety řádně proschnout, než je zase narolujete. Stačí pouze pověsit na své místo a nechat pracovat vzduch.
Jak pečovat o dřevěné povrchy…
Až už vlastníte nábytek z renomované prodejny nebo bazaru, jedno mají společné – musí nám dlouho sloužit, být funkční a zároveň krásný, a proto se o něj musíme dobře postarat. Nejsložitější je údržba ploch z dýhy a masivu.
Nejméně práce máte zase s údržbou laminovaných povrchů. Zde stačí použít alkoholový přípravek, navlhčit povrch a mikrovláknem setřít prach. Laminovaný nábytek má jednu slabinu, a těmi jsou spoje dvou navazujících desek.
Lakovaný nábytek udržujte jako plast:
- Navlhčete alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřete prach,
- Suchým mikrovláknem vyleštěte,
- Lakovaný nábytek nemusíte ošetřovat leštěnkou ani podobnými přípravky,
- Riziková místa jsou praskliny laku a oděrky na rozích, hrozí zatékání vody pod lak a tím se pak nábytek ničí.
Dýhovaný nábytek
Dýha je zcela přírodní materiál, a tak je potřeba s ním tak i zacházet. Zde je zapotřebí častější a preciznější údržba.
Nejprve navlhčete alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřete prach. Nechte povrch řádně vyschnout a pak můžete řádně ošetřit:
- Použijte leštěnku na dřevo s obsahem oleje nebo vosku, nábytek tak zůstane v přírodní podobě,
- Povrch, na kterém je leštěnka, je potřeba vyleštit. Pokud dýhovaný povrch pravidelně neošetřujete, zde hrozí že dojde časem k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy. Pokud k tomu dojde, může to odstranit pouze truhlář, ale určitě to není levná záležitost.
Nábytek z masivu
U dřevěného nábytku z masivu je třeba dbát na to, aby se povrch nepolil tekutinou. Pokud se i tak stane, je zapotřebí ihned setřít mikrovláknem.
Ošetření masivu můžete provádět pouze za pomocí olejů a vosku, a to pouze na vlhko.
Používání nábytku z masivu nese riziko v podobě skvrn, pokud se na něm dlouhodobě nechají ležet hrnečky nebo sklenice s vlhkým dnem. Je vhodné je pravidelně ošetřovat, protože naolejovaný nebo navoskovaný povrch tekutiny tak rychle nepřijme.
Náš TIP! Jak na kolečka od sklenic?
Již podle našich babiček lze kolečka z dřevěného nábytku odstranit například za pomocí zubní pasty nebo cigaretového popele. Drhnutím za pomocí zubního kartáčku byste měli docílit požadovaného. Vznikne jemná brusná pasta a skvrny by měly být pryč. Nezapomeňte pak povrch opět ošetřit voskem nebo olejem, který nábytek opět barevně sjednotí. Pokud vznikne skvrna od červeného vína, posypte okamžitě solí.
Share:
Další články
Profesionální úklid před nastěhováním do vašeho nového domova
Profesionální úklid před nastěhováním Po náročném procesu hledání nového domova, balení a uklízení starého bydliště a najímání stěhovací společnosti je pochopitelné, že na úklid nového
Jak jednorázově využít úklidovou firmu?
Jak jednorázově využít úklidovou firmu? Pokud plánujete velkou akci, chystáte jarní úklid domácnosti, nebo jen potřebujete pořádně uklidit, určitě se vám bude hodit pomocná ruka.
Jak udržet pracovní místo v čistotě a pořádku
Jak si udržet pracovní místo v čistotě a pořádku Pokud chcete udržet své pracovní místo čisté a věci na něm zorganizované, což je klíčové pro
Osvědčené tipy pro domácí generální úklid
Osvědčené tipy pro domácí generální úklid Pokud se chystáte na domácí generální úklid, je dobré znát osvědčené tipy, díky kterým úklid zvládnete rychle, efektivně a
Domácí potopa – jak minimalizovat škody při vytopení bytu
Domácí potopa – jak minimalizovat škody při vytopení bytu Vytekla vám voda z pračky, myčky, praskl rozvod topení nebo odpad? Pokud doma dojde k menší