Jak jsme vyčistili průchod u našeho zákazníka společnosti EXAFIN?
Dan Zelinka
U našeho zákazníka v Myslíkové ulici na Praze 1 provádíme úklid společných prostor domu v režimu 3x týdně. Majitelé domu mají shodou okolností v domě i své kanceláře, takže jim uklízíme i jejich kanceláře, také v režimu 3x týdně.
Na tomto požadavku a přání není nic neobvyklého a naše spolupráce trvá již přes rok.
Tento dům má ale jednu zvláštnost, a tím je bílá vroubkovaná dlažba v průchodu domu. Jelikož dlažba není plochá, ale je vroubkovaná, usazuje se na ni špína, která je vidět. Průchod vytíráme v režimu 7x týdně. Průchod má velikost cca 100 metrů čtverečních. Na každé vytření používáme speciální chemii značky Kärcher, konkrétně se jedná o tento výrobek: RM 752 Intenzivní základní čistič 6.295-813.0
S touto chemií máme moc dobré zkušenosti, ovšem zázraky se nedějí.
Jak udržujeme dlouhodobou kvalitu?
Pro udržení dlouhodobé kvality a čistoty jsme museli přistoupit ke generálnímu úklidu průchodu v režimu 1x za 3 měsíce. Jak tento generální úklid probíhá? Budete se divit, ale tento úklid probíhá pomocí šikovných ručiček našich dam, houbiček na nádobí (několik houbiček) a speciální chemie od značky Kärcher. Postup je jednoduchý, celý průchod si rozdělíme do cca 8 částí, které myjeme postupně.
Speciální chemii RM 752 naneseme na cca 15-20 metrů čtverečních, necháme ji působit cca 5 minut, následně plochu vydrhneme od špíny pomocí běžných velkých kuchyňských houbiček. Špínu následně setřeme čistým mopem několikrát. Tato varianta vrátí průchodu svěží nádech čistoty. Samozřejmě, že průchod není jako nový. Zákazník je ovšem velmi spokojen, jelikož rozdíl je znatelný a navíc nám to zabere jen 8-10 hodin práce, tudíž je to i cenově dostupné.
Vyzkoušeli jsme dva stroje na čištění tvrdých povrchů pomocí válců od značky Kärcher. Podlahový mycí stroj BR 30/4 C BP za cca 45 000 Kč s podlahou nic neudělal, vyzkoušeli jsme proto i jeho většího brášku, konkrétně podlahový mycí stroj Kärcher BR 40/10 C ADV. Tento stroj po několika mycích cestách na průchodu nezanechal žádné rozdíly po čištění.
Tato zkušenost nás osobně zklamala, proto jsme zůstali u ručního čištění. Další variantou je zkusit čištění podlahy pomocí vapky, bohužel zákazník si tuto variantu nepřál, jelikož se obává velkého množství vody v průchodu, které by bylo následně těžké se zbavit.
Existuje ještě další speciální metoda, která se dělá pomocí speciální padů. Jedná se o třífázové orbitální čištění za pomocí tlakovodního čištění systémem turboforce. Pomocí rotační čistící hlavy na tvrdé povrchy si pad přisedne přímo k povrchu a může ho dobře vyčistit. Na konci čištění se nanese impregnační složka, která uzavře póry, tudíž se špína bude velmi těžko usazovat. Toto čištění vrátí dlažbě krásný lesk, jako kdyby byla nová. Bohužel dlažba vydrží čistá cca 6 až 12 měsíců v závislosti na míře znečištění užíváním. Tato metoda není ovšem levná, toto speciální čištění vyjde na cca 25 000 Kč až 30 000 Kč bez DPH.
Bez ručního drbání dlažby cca 4x do roka by se průchod zanesl špínou, takže chodba by byla úplně černá, tak jak můžete vidět na fotkách z průběhu našeho prvního čištění, když jsme začali s pravidelným úklidem prostor po předchozí úklidové firmě. Zákazník si myslel, že předešlá úklidová firma podlahu špatně vytírala, v tomhle ohledu musíme říct, že jen vytíráním se špíny nikdy nezbavíte. Tudíž musíme se zastat trochu minulé úklidové firmy v tom, že za to nemohli úplně oni. Jejich chyba byla ovšem v tom, že se nepokusili najít jiné řešení. My jsme se pokusili najít řešení v ručním drbání a myslím si, že je to řešení dobré. Bohužel často slýcháváme to, že se špatně vytírá a podlahy jsou pak zanešené. Je potřeba říci, že i po důkladném vytírání s častou obměnou horké vody a použitím správné chemie dochází v čase k usazování špíny do jednotlivých nepatrných skulinek v podlaze, pokud podlaha není tedy zcela rovná a dokonale vyleštěná. V každé podlaze ale časem vzniknou různé nerovnosti na povrchu, které okem nejsou vidět, a zde se právě usazuje špína. Doporučujeme všem vzít houbičku, speciální chemii na daný povrch nebo alespoň JAR a jednou za čas podlahu prostě ručně vydrbat, pokud chcete docílit nejlepšího poměru mezi cenou a kvalitou.